Mari Mets • 12 mai 2015

Kaupmehed: maksulangus meid ei rikastaks

Prisma juht Janne Lihavainen on näinud toidukaupade käibemaksu langetamise positiivseid tulemusi Soomes, kus see juba 2009. aastal ära tehti.   Foto: Andras Kralla

Jaekaupluste juhid on veendunud, et kui riik langetaks Soome eeskujul toidukaupade käibemaksumäära, oleks see tarbijatele ainult positiivne ja ükski kaupmees sellest Eesti ülitihedas konkurentsis rikastuda ei saaks.

Toidukaupade käibemaksumäära vähendamisest võidaksid Soome eeskujul Eestis nii rikkad kui vaesed, sest Eesti konkurents sunniks kõiki kaupmehi hindu langetama, ütles Prisma juht Janne Lihavainen.

Käibemaksu langetamine toidukaupadele oleks tarbija ja kaubanduse vaatenurgast ainult positiivne, rääkis Lihavainen. Ta lisas, et teda julgustab selle poolt rääkima asjaolu, et sama tehti Soomes 2009. aastal ning uuringud näitasid, et toidu hinnad reaalselt langesidki ning nii tarbijad kui tarbijakaitseamet jälgisid hoolikalt kaupmeeste lubadusi hindu langetada.

Ka ETK juht Jaanus Vihand on veendunud, et toidukauba käibemaksu langetamisega väheneksid ka hinnad poes. „Seda, mida mõned poliitikud ütlevad, et kaupmehed ahnitseks omale siis lihtsalt rohkem raha, ei saa juhtuda. Konkurents on nii tihe, et tarbija jaoks hinnad kindlasti langeksid,“ sõnas ta.

„Igal juhul on ju toredam see, kui raha ühelt poolt kokku kogumise ja teiselt poolt laiali jagamise protseduuri asemel saaks rahvas kohe natuke rohkem tarbida ja kauba odavamalt kätte,“ lisas Vihand.

Kui toidule läheb suurim osa sissetulekust

Ettepaneku toidukauba käibemaksu langetada tegi mitu aastat tagasi ka Lihavainen ise. „Minu meelest saaksid sellest kasu kõik inimesed, see teema on oluline erinevatele huvigruppidele: nii vaesematele inimestele, kelle tarbimisest peamine, kõige suurem osa ongi toit, kui ka suurema sissetulekuga inimestele, kellel oleks võimalik jällegi osta kallimat toitu odavama hinnaga,“ selgitas ta.

„Soomes lubas kaubandus, et rahaline kasu läheb otse tarbijale ja olgugi, et see oli ühepoolne lubadus, jälgisid nii tarbijad kui tarbijakaitseamet seda väga hoolsalt. Mul pole ühtegi kahtlust, et Eestis ei juhtuks sama, sest konkurents on siin nii tugev. On täiesti võimatu, et ükski kett saaks hindu säilitada ja sellest kasu lõigata. Kõik konkurendid langetaksid ühtemoodi hindu,“ sõnas Lihavainen.

Vihand ega Lihavainen ei soovinud aga kommenteerida käibemaksu langetamise võimalikke negatiivseid mõjusid riigi majanduse seisukohast.

„Neid arvutusi pole mina isiklikult teinud, et kui käibemaksumäära langetada, siis kui palju peaks riik mujalt katteallikaid leidma ja mis sellepärast tegemata peaks jääma,“ lausus Vihand.

„Minu ja tarbija vaatenurgast pole selles midagi negatiivset. Riigi majanduse seisukohast oleksid mõjud kindlasti laiemad, aga ma ei taha poliitikasse sekkuda ega hakata spekuleerima, millega seda rahastataks, see pole minu töö,“ lisas Lihavainen.

Hetkel kuum