Mait Kraun • 25. mai 2015 kell 16:31

Venemaa kosmosetööstus moraalse allakäigu tõttu kriisis

Raketid Venemaal  Foto: Bloomberg

Venemaa kosmosetööstus on rahastamise vähendamise, korruptsiooni ja „moraalse allakäigu“ tõttu kriisis, teatasid täna valitsuse ametnikud, vahendab CNN Money.

Kaheldavate tehingute käigus on kaotsi läinud miljardeid rublasid. Ehitusprojektid seiskuvad ja tähtsate rakettide käikulaskmine on ebaõnnestumas.

Ainuüksi 2014. aastal kadus Venemaa kosmoseprogrammi Roscosmos eelarvest korruptsiooni tõttu 92 miljardit rubla (1,6 miljardit eurot), selgub Venemaa riigkontrolli andmetest.

Riigikontrolli juhi Tatjana Golikova ütles, et väärkasutatud rahasumma hulk šokeeris teda.

„Alguses ma ei uskunud oma inspektoreid,“ ütles Golikova Venemaa parlamendile oma iga-aastases presentatsioonis.

Roscosmose probleemide keskmes on Vostotšnõi kosmodroomi ehitus. Riigi idaosas asuv ehitis pidi valmis saama juba selle aasta lõpuks. Juba 2018. aastal pidid sealt startima mehitatud kosmoselaevad.

Projekti on aga tabanud mitmed tagasilöögid – probleemid on nii rahastuse kui ka korruptsiooniga. Golikova ütles, et projekti ehituskulud on tõusnud 20 protsendi võrra. Korruptsiooni tõttu on algatatud mitmeid kriminaalmenetlusi.

Uus kosmodroom on Venemaa kosmoseambitsioonide seisukohast väga tähtis, sest praegu on töös vaid Kasahstanis asuv Baikonuri kosmodroom, mis on ehitatud NSV liidu ajal.

Venemaa on viimase kuu aja jooksul kaotanud lausa kaks kosmoselaeva. Hiljuti põles atmosfääris kommunikatsiooniprobleemide tõttu ära lasti vedanud mehitamata kosmoselaev. Siberis kukkus alla ka Mehhiko satelliiti vedanud rakett.

Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin süüdistas õnnetustes kroonilist korruptsiooni, mis praegu kosmosetööstuses vohab.

„Sellise moraalse allakäigu puhul ei peaks olema üllatus, et õnnetused juhtuvad,“ ütles Rogozin, kes vastutab kosmose- ja lennundussektori eest.

Majanduskriisi tõttu on Venemaa pidanud oma kosmoseprogrammi eelarvet kärpima lausa 35 protsendi võrra.

Hetkel kuum