Sirje Rank • 11. juuni 2015 kell 8:45

Soome ei jõua euroalale järele

Soome keskpanga juht Erkki Liikanen  Foto: Scanpix/Reuters

Soome keskpanga värske majandusprognoosi järgi jääb Soome majanduskasv tänavu vaid 0,2% tasemele, mis on alla euroalal oodatud 1,5% suurusele kasvule.

Tuleval aastal prognoosib keskpank Soome majanduskasvu kiirenemist 1,2 protsendile ja 2017. aastal 1,3%-le. Kasv võib jääda ka aeglasemaks, kui maailmamajandus ei toibu nii nagu oodatud. Nii ei ole Soomel vajalike reformidega aega kaotada, kirjutab Kauppalehti tänases juhtkirjas.

Sama sõnum oli eile Soome keskpanga juhil Erkki Liikanenil. „Nüüd on vaja otsuseid ja nende kiiret elluviimist,“ ütles ta. Liikanen pidas silmas struktuurireforme, avaliku sektori kulude ja tulude vastavusse viimist ning konkurentsivõime parandamist.

Liikanen möönis, et 2013. aasta sügisel kokku lepitud väga madalad palgatõusud on peatanud konkurentsivõime halvenemise, kuid varasemate aastate liiga kiiret palgatõusu ei ole need abinõud korvanud. Sest ka riikides, mis on Soome peamised konkurendid, on palgatõus viimasel ajal olnud väga tagasihoidlik.

Teenuste hinnad on Soomes kerkinud kiiremini kui euroalal ning sama lugu on rendihindadega. Finantskriisi järel on rendihinnad Soomes kerkinud aastas keskmiselt 3,3% võrreldes 1,5%ga euroalal. 2008. aastast on rendihinnad tõusnud 27%. Nii on vaja muidki meetmeid konkurentsivõime tõstmiseks ja majanduse tervendamiseks.

SKP kasv 1,2%

Inflatsioon 1%

Tööpuudus 8,9%

Avaliku sektori võlg 65,1% SKPst

Allikas: Soome keskpank

Nii on vaja muidki meetmeid konkurentsivõime tõstmiseks ja majanduse tervendamiseks. Soome uue valitsuse kärpekava mahu hindas keskpank parajaks. Riskid on aga seotud sellega, kuivõrd õnnestub see kärpe-, kokkuhoiu ja reformipoliitika ellu viia. Kui õnnestub, saab valitsus ehk oma mandaadi lõpuks Soome võlakoorma kasvu pidama.

Soome keskpank toetab peaminister Juha Sipilä ühiskondliku kokkuleppe ideed, kus kõik tööturu osapooled panustaksid ja pingutaksid Soome konkurentsivõime taastamise nimel. Näiteks ametiühingud nõustuksid tööaja pikenemisega, mis aitaks palgakulusid alla tuua. Kui lepet ei sünni, võivad tööjõu ühikukulud panga hinnangul Soomes aastaks 2019 veel 5% kerkida.

Lähiajal tähendavad kärped ja kokkuhoid paraku eratarbimise vähenemist, tööpuuduse kasvu ja pidurit majanduskasvule. Kasvu võib aga tagasi hoida seegi, et konkurentsivõime parandamiseks plaanitud abinõud ei realiseeru.

Soome eksport saab tuge Euroopa Keskpanga lõdvast rahapoliitikast, kuid toibub majanduskasvu vedurina aeglaselt. Investeeringuid tehakse vähe, uusi ettevõtteid luuakse vähem kui varasematel aegadel. Nii on tööpuudus Soomes praegu suurem kui kriisiaastal 2009.

Praeguste prognooside järgi Soome majanduskasvu tempolt euroalale järele ei jõua. Euroopa Keskpanga läinud nädalal avaldatud prognoosi järgi kasvab euroala SKP tänavu keskmiselt 1,5%, tuleval aastal 1,9% ja 2017. aastal 2%.

Hetkel kuum