Äripäev • 16 juuni 2015

Delfi kaotas Euroopa inimõiguste kohtus

Delfi kaotas Euroopa inimõiguste kohtus  Foto: Raul Mee

Üheksa aastat väldanud kohtuasi jõudis täna lõppvaatusse, kui kaasuses Delfi vs Eesti Vabariik kuulutas Euroopa inimõiguste kohtu suurkogu täna Strasbourgis välja kohtuotsuse, millega mõisteti õigeks Eesti Vabariik, kirjutas Delfi.

Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvaldi sõnul on sõnavabadus terves Euroopas saanud hoobi. "Ma usun, et otsuse tegijad mõistavad selle ajaloolist kaalu," ütles Soonvald.

Kohtuasi sai alguse 2006. aastal, mil Vjatšeslav Leedo polnud rahul Delfi artikli juures ilmunud kommentaaridega. Kuigi Delfi eemaldas need kohe, kui sai Leedo rahulolematusest teada, võttis Leedo ette kohtutee ja sai erinevates kohtuastmetes õiguse, ka Euroopas. Euroopa Nõukogu liikmesriikide kõige kõrgem kohus - Euroopa inimõiguste kohtu suurkoda - otsustas selle kaasuse siiski menetlusse võtta ning veelkord analüüsida.

Kohus otsustas, et sõnavabaduse õigustumatut riivet pole ja Delfi kaebus jäi rahuldamata.

Delfi ja vaba sõna toetuseks kirjutas Euroopa inimõiguste kohtu suurkojale toetuskirju üle 70 meedia- ja internetivabaduse eest võitleva katuseorganisatsiooni ja meediaettevõtte nagu Reuters, Forbes, Google, News Corp jne.

Loe pikemalt Delfist.

Hetkel kuum