Sirje Rank • 18. juuni 2015 kell 16:05

Kreeka allkirjastab Venemaaga gaasitoru leppe

Kreeka peaminister Alexis tsipras Peterburgis  Foto: Scanpix/Reuters

Kreeka ja Venemaa plaanivad allkirjastada esialgse kokkuleppe Gazpromi rajatava uue gaasitorujuhtme Turkish Stream pikendamise kohta Kagu-Euroopasse.

Leppe allkirjastavad reedel Venemaa ja Kreeka energiaministrid, ütles Kreeka valitsusallikas Bloombergile Peterburis toimuval ärifoorumil. Venemaa energiaminister Aleksander Novak kinnitas, et lepe võidakse allkirjastada.

Venemaa, mis on suurim Euroopa Liidule maagaasi tarnija, plaanib mitmeid uusi torujuhtmeid, mis ei kulgeks enam läbi Ukraina territooriumi.

Turkish Streami projekt tuli lauale pärast seda, kui Gazprom läinud aastal South Streami gaasitoru projektist loobus.

Kreeka peaminister Alexis Tsipras kohtus täna Peterburgis Gazpromi juhi Aleksei Milleriga. Reedel on Tsiprasel plaanis kohtuda ka Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Kohtumine toimub ajal, mil Kreeka kõnelused euroala partneritega on kriitilises seisus.

Plaanitava kokkuleppe järgi rahastab torujuhtme pikenduse ehitamist Venemaa ja Kreeka saab omale 50%se osaluse, avaldas informeeritud allikas.

Gazprom kinnitas sel kuul, et nelja aasta pärast, mil transiidilepe Ukrainaga lõpeb, ei transpordi Venemaa enam maagaasi Euroopasse Ukraina kaudu.

Gazprom teatas täna, et firma ehitab Nord Streamiga paralleelselt kaks uut gaasitoru Läänemere alla. Raamlepe projektis osalevate lääne firmadega on juba sõlmitud.

Hetkel kuum