Äripäev • 23. juuni 2015 kell 12:30

Amazon hakkab e-raamatute autoritele maksma

Amazoni e-luger Kindle  Foto: EPA

E-kaubandushiid Amazon korraldab ümber autoritasude maksmise oma e-raamatute platvormil ja hakkab maksma autoritele, kes ise oma raamatuid kirjastavad, selle põhjal, kui palju lehekülgi nende raamatutest on loetud.

Muudatus kehtib raamatutele, mis on avaldatud e-lugeri Kindle otsekirjastusteenuse Kindle Direct Publishing kaudu. See annab autoritele võimalusele panna paika hind ja igal ajal oma teost muuta ning nüüd kehtib seal ka muusikateenusele Spotify sarnane maksemudel.

Varem maksti isekirjastatavatele autoritele selle järgi, kui mitu korda nende raamatut Amazoni e-poes laenutati. Värskeim muudatus hakkab kehtima 1. juulist ja kehtib e-raamatutele, mida loevad inimesed, kes on liitunud Kindle'i raamatukoguga või Kindle'i tasulise teenusega.

Amazon teatas oma veebilehel, et muudatusega tullakse vastu autorite tagasisidele, millega paluti paremini kohaldada maksmist raamatu pikkusega ja sellega, kui palju kliendid raamatuid loevad.

Selleks, et kindlustada, et autoritele makstakse sobiv summa, kasutab Amazon autoritasude maksmiseks keerulist arvutuskäiku. Autoritel ei ole ka võimalik petta, tehes näiteks väga suure kirjaga raamatuid. Amazon on loonud algoritmi, mis standardiseerib raamatu osad, nagu kirja ja ridade vahe suuruse. 

Võimalus ise oma raamatuid kirjastada on raamatute avaldamise olukorda muutnud ja paljud iseseisvad autorid on hakanud kasutama selliseid platvorme nagu Amazon pakub. Samas on e-kaubandushiiglasel olnud keeruline suhe suuremate kirjastajatega. Eelmisel aastal tekkisidi Amazonil lahkhelid kirjastajaga Hachette selle üle, kellel on õigus määrata raamatute hinda. Ettevõtted jõudsid kokkuleppele novembri lõpus.

Hetkel kuum