Sirje Rank • 29. juuni 2015 kell 6:27

Euro odavnes järsult

Euro  Foto: Scanpix/Reuters

Kreeka abikõneluste katkemine ja riigis kapitalikontrolli kehtestamine viis euro kursi täna hommikul langusesse.

Euro odavnes hommikul Tokios USA dollari suhtes 1,4% 1,1010 dollarile eurost, vahendas agentuur Bloomberg.

Kreeka kehtestas esmaspäeva varahommikust kapitali liikumisele piirangud ja sulges pangad vähemalt 6. juunini, pärast seda, kui inimesed nädalavahetusel pankadest massiliselt sularaha välja võtsid ja Euroopa Keskpank enam pankadele lubatud erakorralise likviidsusabi ülempiiri ei tõstnud.

Euro nõrgenes kõigi 16 suurema valuuta suhtes, poolte puhul vähemalt 1% võrra. Briti naela suhtes odavnes euro madalaimale tasemel 2007. aastast ning 1% võrra odavnes euro ka Šveitsi frangi suhtes.

Kreeka referendum on sisuliselt hääletus euros jätkamise üle ja see, et euro kohe hommikul kahe sendi võrra odavneb, on märk sellest, et turud ei olnud selliseks stsenaariumiks valmis,“ ütles Bloombergile Westpac Banking Corpi strateeg Imre Speizer.

Kreeka peaminister Alexis Tsipras pühapäeva õhtul peetud telepöördumises pangapühasid ei maininud. Ta ütles vaid, et hoiuste pärast pole vaja muretseda ja soovitas inimestel rahulikuks jääda. Päevane sularaha väljavõtu limiit on 60 eurot ning välismaale ei saa teha ülekandeid ega makseid.

„Kui sa ei tea, mis juhtuma hakkab, on tavaline ja mõistlik reaktsioon positsioone vähendada, vähendada riskantseid panuseid ja parkida raha kuskile ohutumasse kohta,“ ütles Uus-Meremaa ANZ Banki valuutastrateeg Sam Tuck. „Ainus, mida me teame, on see, et me ei tea kuigi palju sellest, mis potentsiaalselt juhtuma võib hakata.“

Hetkel kuum