Äripäev • 8. juuli 2015 kell 10:00

Mart Nutt blokeeris Vene spiikri Soome-sõidu

Riigikogu liige Mart Nutt.  Foto: Arno Mikkor

Soome meedia andmeil oleks rida Euroopa Liidu riike lubanud sanktsioneeritud Vene poliitikutel osaleda Helsingis OSCE Parlamentaarsel Assambleel, kuid Eesti oli vastu. Sissesõiduloa blokeerimiseks piisas ühest vastuhäälest.

Helsingin Sanomat kirjutas viitega diplomaatilisele allikale, et Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni OSCE PA istungil osaleda soovinud Venemaa delegatsiooni, eesotsas Riigiduuma esindaja Sergei Narõškiniga, sissesõiduloa blokeeris "Soomele väga lähedane riik".

Väljaanne kirjutas, et rida Euroopa Liidu riike, näiteks Kreeka, Küpros, Ungari, Itaalia ja Prantsusmaa, olid nõus tegema sissesõidukeeluga delegatsiooni liikmetele erandi, kuid keeldumisest piisas vaid ühe riigi vastuseisust.

Nii Vene kui ka Soome meedias on varem spekuleeritud, et vastu hääletajaks võis olla üks Balti riikidest. Nüüd on küsimus vastuse saanud, sest Eesti delegatsiooni esindaja Mart Nutt kinnitas Ilta-Sanomatele, et vastuhääl tuli temalt. "Jah, Eesti leiab, et kui Euroopa Liit on seadnud viisakeelu, siis liikmesriikidel tuleks sellest kinni pidada," kommenteeris Nutt.

Tema hinnangul määras Venemaa sihilikult oma delegatsiooni tegelasi, kellel on sissesõidukeeld, et testida Soome ja Euroopa Liidu reaktsiooni.

OSCE PA suvine istung peetakse 5.-9. juulini Helsingis. Venemaad pidi sellel esindama Riigiduuma spiiker, kes aga ELi musta nimekirja kuuluvana ei saanud sissesõiduviisat. Viisast keeldumise vastuseks otsustas Venemaa istungil üldse mitte osaleda.

Hetkel kuum