Pille Ivask • 29. juuli 2015 kell 5:36

Obama: ma olen päris hea president

USA president Barack Obama.  Foto: epa

USA president Barack Obama külastas Aafrikat ning lausus, et Mustale Mandrile ei tule kasuks, kui riigijuhid keelduvad ametiaja lõppedes võimupositsioonilt taandumast, vahendab BBC.

„Keegi ei peaks kogu elu president olema,“ lausus Obama.

Obama pidas kõne Aafrika Liidu peakontoris Etioopia pealinnas Addis Ababas. Enne seda külastas Obama Keeniat.

„Ma ei mõista, miks inimesed tahavad võimule jääda nii kauaks, eriti, kui neil on juba palju raha,“ lausus Obama 54liikmelisele Aafrika Liidule. Tegu oli ilmselge kriitikaga paljude Aafrika riikide suunas.

Obama kutsus Aafrika Liidu liikmesriikide juhte üles austama oma põhiseadust ning astuma võimult kõrvale, kui ametiaeg lõppeb. Tegu oli ilmselge vihjega Burundi pihta, kus president Pierre Nkurunziza hiljaaegu kolmandaks ametiajaks üsna vastuoluliselt tagasi valiti.

„Mõnikord ütlevad liidrid, et ilma nendeta ei püsi riik koos. Kui nii, siis on see liider ebaõnnestunud riigi üles ehitamisel,“ sedastas Obama.

Obama lausus, et demokraatia on midagi palju enamat kui valimiste korraldamine. Ta lausus, et kui ajakirjanikke vangistatakse nende töö tõttu ning kodanikuaktiviste hirmutatakse, on tegu demokraatiaga üksnes paberil, aga mitte selle olemuses.

Obama naljatas ka enda jätkamise üle presidendina. Mõistagi ei saa Obama enam presidendiks kandideerida.

„Ma arvan, et ma olen üsna hea president. Ma arvan, et kui ma kandideeriksin, siis ma võiksin võita. Aga ma ei saa!“ ütles Obama.

Hetkel kuum