Sirje Rank • 30. juuli 2015 kell 13:13

Tsipraselt uus referendumi ettepanek

Kreeka peaminister Alexis Tsipras  Foto: Scanpix/Reuters

Kreeka peaminister Alexis Tsipras tuli täna välja uue referendumi ettepanekuga, mis sedakorda leiaks aset peaministri vasakradikaalse partei Syriza ridades.

Kreekale uue abipaketi taotlemine ja selle rängad tingimused on parteid teravalt lõhestanud. Abikõneluste alustamiseks seatud tingimused on Tsipras parlamendist läbi saanud opositsiooni toega. Täna pani Tsipras ette korraldada Syriza ridades pühapäeval referendum, mis näitaks, kui paljud partei liikmetest on uue abipaketi vastu ja kui paljud poolt.

„Kõik, kes tahavad teist valitsust või teist peaministrit peaksid seda ütlema. Kõik, kes peavad seda kõige halvemaks memorandumiks (abipaketiks – toim.), peaksid seda praegu ütlema,“ ütles Tsipras täna Syriza keskkomitee spetsiaalselt kokku kutsutud nõupidamisel.

Syriza kõige radikaalsem vasakleer, mida juhib endine energiaminister Panagiotis Lafazanis, on avalikult ajanud seda joont, et Kreeka pidanuks uue abipaketi tagasi lükkama ja taas drahmi käibele võtma.

Tsiprase sõnul puudub sellise seisukoha esindajatel reaalsustaju. „Eurost lahkumine ilma igasuguse majandusliku toetuseta ja ilma valuutareservideta tooks kaasa tohutu devalveerimise, rängad kärped ja uue pöördumise Rahvusvahelise Valuutafondi poole abi saamiseks,“ ütles Tsipras. „Kõik, kes seda ei tunnista, on kas meelega pimedad või lihtsalt varjavad tõtt,“ vahendas Financial Times.

Kui partei lõheneb, kaotab Tsipras parlamendis enamuse, mis võib kaasa tuua erakorralised valimised.

Lõhed Syriza parteis on Kreeka uusi abikõnelusi varjutav tõsine risk. Kõnelused tahetakse lõpetada mõne nädalaga, sest juba 20. juulil peab Kreeka Euroopa Keskpangale taas suure tagasimakse tegema.

Hetkel kuum