Äripäev • 3. august 2015 kell 8:39

Jaemüügi kiirel kasvul lagi ees

Tarbijate paranenud kindlustunne on hoidnud jaemüügi kasvu juba pikemat aega tugevana.  Foto: epa

Kiire palgakasv ja eelmistel aastatel tarbijate paranenud kindlustunne on hoidnud jaemüügi kasvu juba pikemat aega tugevana, selgub statistikaameti andmetest.

Viimasel ajal on jaemüük isegi kiirenenud, olles juunis 10%.

"Sel aastal alanenud kindlustunne ei ole tarbimist mõjutanud - seda on juhtunud ka varem, kus koos tarbijate kindlustunde järsu langusega on jaemüük hoopis paranenud," kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina. "Kuigi nominaalpalga kasv on tasapisi aeglustumas, on  hinnalanguse ja madalamate tööjõumaksude tõttu netopalga reaalkasv kiirenenud. Madalate hoiuseintresside tõttu on tähtajalised hoiused languses ning kodumajapidamised jätavad rohkem oma rahast nõudmiseni hoiustele, mida on võimalik paindlikumalt kasutada jooksvateks kulutusteks."

Aeglustunud ning kohati languses müügitulu suhtes on praegune palgakasv ettevõtetele liialt koormav. Koos tööjõukulude osakaalu tõusuga müügitulus on ettevõtete kasumlikkus vähenenud. Samas avaldab hea kvalifikatsiooniga tööjõu puudus ettevõtete palkadele teistpidi survet - töövõtjad saavad üha enam dikteerida oma palgasoovi. "Koos hinnakasvu tagasihoidliku kiirenemisega aeglustub järgmisel aastal netopalga reaalkasv, samuti väheneb demograafilistel põhjusel tööhõive, mis kokku aeglustab kodumajapidamiste kasutatava reaaltulu kasvu ning võib ka tarbimise kasvu aeglustada," prognoosis Mertsina.

Maksutulude kasv on kiire

Tarbimise kiire kasvu tõttu, koos maksu- ja tolliameti tõhusa tegevuse ja uuendustega maksude kogumisel, on maksude, eelkõige aga käibemaksu laekumise kasv riigieelarvesse püsinud kiire. Üheks teguriks, mis on ilmselt aidanud kaasa käibemaksu laekumistele ja vähendanud maksupettusi, näeb Mertsina möödunud aasta sügisest kehtima hakanud käibedeklaratsiooni täiendavat lisa üle 1000 euroste ostu- ja müügiarvete kohta. Käibemaksu- ja aktsiiside laekumise kasv on alates möödunud aastast olnud oluliseks toeks SKP kasvule.

Eratarbimisel jätkuvalt suurim panus majanduskasvu

Teisel kvartalil toetas esialgsete andmete põhjal majanduskasvu jätkuvalt enim eratarbimine ning netotootemaksude koosseisu kuuluva käibemaksu korralik tasumine. Samal ajal, tööstussektori panus vähenes ning ekspordi kasv aeglustus veelgi, märkis Mertsina.

Hetkel kuum