Äripäev • 11. august 2015 kell 8:48

Moldova - Euroopa järgmine kriisikolle

Valitsusvastane protest 7. juunil Chisinaus, kus rahvas nõudis korrumpeerunud ametnike töölt kõrvaldamist, ajakirjandusvabadust ja pankadest röövitud raha tagastamist.  Foto: epa

Moldoval on oht saada Euroopa järgmiseks kriisikoldeks, mille mõju võib ulatuda kaugele piiride taha, kirjutas Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland The New York Timesis.

Jaglandi hinnangul peab Moldova valitsus kiirustama reformidega, vastasel juhul tabab riiki tõsine majanduskriis. "Riigis õitseb korruptsioon, tegelik võim on endiselt oligarhide käes. Madal elatustase on viinud selleni, et elanikud lahkuvad riigist," kirjutas Jagland.

Peasekretär märkis, et Chisinau peaks õppima Ukraina kogemusest. "Tänases Euroopas sõltub riigi stabiilsus demokraatiast ja õigussüsteemist. Me ei tohi unustada, et Ukraina kriis algas rahva sügavast pettumusest poliitilise ladviku vastu," rõhutas Jagland.

Tema sõnul peaks võim esimese asjana alustama võitlust korruptsiooniga, tugevdama pankasid ja kaitsma õigussüsteemi poliitilise sekkumise eest.

Juuni lõpus Moldovas ametisse asunud peaminister Valeriu Strelet on juba jõudnud öelda, et tema eesmärk on värskendada suhteid Venemaaga. Streleti sõnul on idanaaber oluline partner, kellega praegu puudub üksteisemõistmine, kuid see tuleb ületada.

Hetkel kuum