Katariina Krjutškova • 18. august 2015 kell 7:45

Autorollo kriminaalasja istung lükati edasi

Väino Pentus ja Siim Roode täna kohtus.  Foto: Andras Kralla

Täna algas Liivalaia kohtumajas õigusemõistmine Väino Pentuse ja Siim Roode üle, mõlemaid süüdistatakse veofirmas Autorollo toimepandud süütegudes.

Istungile saabusid süüdistatavad Pentus, Roode ja Autorollo pankrotihaldur Martin Krupp. Roode kaitsja Natalia Lausmaa palus istungi edasi lükata, sest tal polnud mahuka kriminaalasja kaitse ettevalmistamiseks piisavalt aega. Nimelt vahetus Roode kaitsja alles 13. augustil. 

Kohus nõustus taotlusega ning järgmine istung toimub 10. septembril. Sinna on kutsutud ka Venemaa kodanik Roman Moissejev, kellele anti Autorollost kaks miljonit krooni sularahalaenu, ent Moissejev on väitnud, et ta pole raha saanud.

Kriminaalasjas on tunnistajateks kutsutud ka hiljuti Autorollo tsiviilmenetluses teises astmes solidaarselt vastutavateks tunnistatud endine välisminister Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus. Hetkel pole Põhja ringkonnaprokurör Vallo Karileri sõnul täpselt teada, millal nad tunnistajapinki istuvad, sest tänane istungi edasilükkumine toob ilmselt graafikusse muudatusi.

Endise välisministri isa Pentust esindas täna kohtus Varuli büroo advokaat Marko Kairjak, kes kaitses hiljuti Eesti Olümpiakomitee presidenti Neinar Seli talle esitatud kriminaalsüüdistuses. Seli mõisteti teises astmes süüdi.

Süüdistatakse vara kantimises

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Liivalaia kohtumajas algas õigusemõistmine Väino Pentuse ja Siim Roode üle, mõlemaid süüdistatakse veofirmas Autorollo toimepandud süütegudes.  Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum