Kadri Põlendik • 18. august 2015 kell 14:00

Eestlased murdsid end Huawei partneriks

Huawei nutiseadmetes saab nüüd ka Fortumo abil makseid teha.  Foto: EPA

Mobiilimakselahendusi pakkuv Fortumo alustas koostööd maailma suurima IKT-seadmete tootjaga Huawei, mis hakkab kasutama Fortumo lahendusi oma digitaalsete teenuste maksustamiseks arenevatel turgudel.

Fortumole on Huawei vaieldamatult üks olulisemaid koostööpartnereid, kuna annab paremad võimalused uute klientide leidmiseks. Fortumo turundusjuht Mattias Liivak ütles, et Hiinas mängivad ettevõtte suurus, nimed ja kliendid suurt rolli, mistõttu lihtsustab Huawei nimi ka Fortumo müügitööd.

Suurkliendi saamine oli puhtalt Fortumo enda töövõit. Liivak rääkis, et neil on Hiinas oma inimene, kes tegeleb sealsete riikide seadmetootjatega, et nendega lepinguid saada ja koostööd alustada. "See on suuresti tema töö. See näeb niimoodi välja, et ta käib lihtsalt ettevõttest ettevõttesse ja üritab Fortumot kui head partnerit maha müüa," kirjeldas Liivak. "Suured ettevõtted ise ei tule meie juurde jutule, vaid me peame nad ikka ise üles otsima ja selgitama, miks on mõistlik mobiilimakseid kasutada ja vaadata, kas need riigid, millele nemad on keskendunud, kas need on need, mis meie omadega kattuvad."

Ta märkis, et viimasel aastal on nad just Kagu-Aasiale keskendunud, sest seal on palju inimesi, nutitelefonide turg kasvab kiirelt ja lisaks Hiinale on ka lääne ettevõtted hakanud selle piirkonna vastu huvi tundma.

Kuigi Huawei teeb peale Fortumo koostööd ka teiste mobiilimaksete pakkujatega, suutsid nad ühise keele leida just seetõttu, et Huaweid huvitavad turud, kus Fortumo juba aktiivselt tegutseb. "Pikaajaline plaan on muidugi see, et me hea meelega võtaks kogu nende mobiilimakse lahenduste haldamise enda kätte, aga selliste suurte organisatsioonidega võtab see oma aja ja nõuab kannatlikkust," tunnistas Liivak ja lisas, et praegu aitavad nad Huaweil eelkõige uute turgudega tegeleda. 

Maksete maht kasvab märgatavalt

Sõlmitud lepingu mahtudest on veel vara rääkida, kuna vastastikku ei ole konkreetseid lubadusi antud. Küll aga, kui vaadata võimalikke maksete mahtusid, siis seal on oodata märgatavat kasvu. Nimelt tuleb käive peamiselt sellistest riikidest, kus on makse suurus väike, kuid makseid tehakse palju. Tuluprognoose Liivaku sõnul veel teha ei saa. 

Fortumo ärijuht Gerri Kodres ütles, et mobiilimaksed on eriti olulised arenevatel turgudel, kus krediitkaardiomanikke on väga vähe. “Meil on väga hea meel, et Huawei valis meid oma partneriks. Mobiilimaksed on üks kõige mugavamaid mooduseid, millega seadmetootjad ja rakenduste poed saavad oma sisuteenuste ja rakenduste eest raha koguda,” rääkis Kodres. Lisaks Huaweile teeb Fortumo koostööd ka mitme teise nutitelefonide tootjaga, näiteks Alcatel Onetouchi, Oppo, Mitashi ja Gioneega.

Koostöö neljas valdkonnas

Huaweiga hakatakse koostööd tegema neljas valdkonnas. Esiteks saab Huawei õiguse oma telefonidesse laadida rakendusi ja mobiilimänge arendajatelt, kellega Fortumo juba koostööd teeb. Näiteks kui Huawei otsustab saata Indoneesiasse hulga oma telefone, võivad nad sinna eelinstalleerida mõne Rovio või Electronic Artsi mängu, millesse on integreeritud Fortumo makselahendus.

Teine koostöövaldkond on Huawei enda rakenduste pood, mis on sarnane nagu paljudel teistel nutitelefonide tootjatel, näiteks Samsung Apps. Huawei poodi lähevad samamoodi üles need mängud ja rakendused, kes on Fortumo kliendid. Samuti hakkab see pood kasutama Fortumo makselahendust neis riikides, kus on selllisest lahendusest puudu.

Kolmandaks on Huaweil ülemaailmne platvorm inTouch, kus neil on suur partnerite võrgustik ettevõtetest, kes teevad Huaweiga koostööd. Kui mõnel arendajal on konkreetne rakendus, mida tahaks ka saada eellaadituna Huawei telefoni, peaks ta liituma selle partnerprogrammiga ning saab sealtkaudu integreerida ka Fortumo makseid.

Neljas koostöökoht on läbirääkimised uute mobiilioperaatoritega. Siin on jämedam ots Fortumo käes. Eesti ettevõttel on palju kliente sellistes riikides, kus Huawei soovib laieneda ning Fortumo nõu ja jõuga on Huaweil võimalik saada paremaid tingimusi kohalike mobiilioperaatoritega. Liivaku sõnul tahab Huawei keskenduda eelkõige Indoneesiale, aga ka laiemalt Kagu-Aasiale ja Lähis-Idale.

Arenevad turud tõmbavad

Liivak märkis, et Lähis-Ida on selline piirkond, kuhu lääne arendajad väga ei keskendu, samas kõik nende Hiina koostööpartnerid on väga huvitatud sellest piirkonnast. "Seal on samamoodi krediitkaarte vähe, samas on seal väga jõukaid riike, kus me ka enda poolt näeme, et digiteenustele kulutatav raha kuus on 60 dollari ringis. Euroopas suuremates riikides on see kuskil 20 dollari kanti," selgitas ta. Sarnane olukord on Kagu-Aasias, kus lääne ettevõtetel ei ole konkurentsieelist ja kus krediitkaarte kasutatakse väga vähe. 

Uuringufirma GFK ennustuste kohaselt müüakse 2015. aastal enamik maailma nutitelefonidest suurtel arenevatel turgudel nagu India, Hiina, Nigeeria, Brasiilia ja Pakistan. Fortumo jaoks on need ühed kõige olulisemad turud, kümnest kõige kiiremini kasvava nutitelefonide arvuga riigist pakub ettevõte mobiilimakseteenuseid juba üheksas.

Fortumo makseplatvorm võimaldab rohkem kui neljal miljardil kasutajal 90 riigis tasuda kaupmeestele digitaalsete teenuste eest, kasutades selleks oma mobiiliarvet. Selle võimaldamiseks teeb Fortumo koostööd maailma juhtivate mobiilioperaatorite gruppidega nagu Telefónica, Telenor, Singtel, Turkcell ja Kyivstar ning suurimate mobiilioperaatoritega Indias ja Hiinas.

Fortumo on mobiilimakselahendusi pakkuv Eesti ettevõte, kelle klientideks on muuhulgas Microsoft, Facebook, 21st Century Fox, WeChat, Alibaba, Gameloft ja Electronic Arts. Fortumo pakub tööd 70 inimesele Tallinnas, Tartus, San Franciscos, Pekingis, Delhis, Mumbais, Singapuris ja Londonis. Fortumo on valitud Ettevõtluse Auhinna konkursil aasta ettevõtteks ja aasta eksportööriks. Ajakirja Forbes Eesti edukamate internetiäride edetabelis oli Fortumo 2013. ja 2014. aastal esimesel kohal.

Hetkel kuum