Pille Ivask • 29. august 2015 kell 6:30

Kes astuvad Kreekas valimisheitlusse?

Kreeka parlamendivalimised peetakse 20. septembril  Foto: epa

Eile teatas Kreeka presidendikantselei ametnik, et Kreekas korraldatakse valimised 20. septembril. Seda silmas pidades on paslik uurida, missugused erakonnad võistlustulle asuvad ning missuguste väärtuste eest seisavad.

Syriza

Alexis Tsiprase erakond Syriza tõusis Kreeka poliitilisse mõjusfääri jaanuaris, mil partei jõulise kasinusmeetmete vastase poliitikaga esile kerkis, kirjutab Bloomberg. Enne laenukriisi puhkemist oli Syriza Kreekas populaarsuselt viiendal kohal. Kaheksa kuud pärast Tsiprase võitu valimistel nõustus peaminister abipaketi tingimustega, mis võrreldes varem lubatuga tähendas tõsist kannapööret. Tsiprase otsus vihastas paljusid partei liikmeid, kes erakonnast lahku lõid ning oma poliitilise jõu moodustasid.

Tsipras on öelnud, et uued valimised on tema jaoks proovikivi, kas rahvas annab talle taas mandaadi.

CNBC vahendab, et värske arvamusküsitluse põhjal on nende toetus 23 protsenti.

Uus Demokraatia

Konservatiivne erakond Uus Demokraatia loodi 1974. aastal, kui Kreekas kukutati militaarne diktatuurivalitsus. Pärast seda domineeris erakond Kreeka poliitikas neli aastakümmet.

Partei juht on 61aastane endine kaitseminister ning parlamendi spiiker Evangelos Meimarakis.

Parteid toetab 19,5 protsenti kreeklastest.

To Potami

Erakonnal To Potami, mis tähendab tõlkes jõge, on praegu Kreeka parlamendis 17 kohta. Partei kuulub liberaalse vaatega erakondade sekka. To Potami sündis möödunud aastal, selle asutaja on endine teleajakirjanik Stavros Theodorakis.

To Potami toetab Kreeka kolmandat abipaketti ning loodab pärast septembrikuus peetavaid valimisi kuuluda ka koalitsiooni.

Kuldne Koidik

Paremäärmuslik Kuldne Koidik, mille logo meenutab muuseas svastikat, on viimasel ajal teravalt sõna võtnud pagulaskriisi teemadel, öeldes, et kõik dokumentideta immigrandid tuleks välja kihutada ning Kreeka piiri maamiinidega kaitsta.

Partei on kasinusprogrammi vastu ning sai jaanuaris peetud valimistel paremuselt kolmanda tulemuse.

Kreeka Kommunistlik Partei

Kreeka Kommunistlik Partei on sealse poliitmaastiku vanim erakond, mida juhib 60aastane Dimitris Koutsoumpas. Kreeka Kommunistlik Partei on siiani järginud üsna sirgjoonelist poliitikat ning viimase nelja aastakümne jooksul saanud valimistel 4-14 protsenti häältest. Mis puudutab riigi võlakriisi, siis on erakond olnud oma väljaütlemistes järeleandmatum kui Syriza.

Erakonnal on praegu parlamendis 15 kohta. Kuigi partei on kasinusmeetmete vastu, pole ta huvitatud teiste sama vaadet jagavate erakondadega mesti löömisest.

Pasok

Sotsiaaldemokraatlik Pasok on Kreekas võimul olnud alates oma esimesest valimisvõidust 1981. aastal - kokku 21 aastat. Pasoki populaarsus hakkas langema, kui tollane erakonna juht ja peaminister Georgios Papandreou tegi võlakriisi tingimuses ulatuslikke kärpeid.

Viimastel aastatel vaagub erakond hinge ja nende toetus langeb. Jaanuaris peetud valimistel sai erakond viis protsenti häältest.

Sõltumatud Kreeklased

Erakonna Sõltumatud Kreeklased lõid 2012. aastal parteist Uus Demokraatia lahku löönud liikmed, kes olid pettunud Kreeka kahes esimeses abipaketis. Erakonnal on parlamendis praegu 13 kohta ning see moodustas viimaste valimiste põhjal Syrizaga koalitsiooni. Erakonna liider Panos Kammenos on öelnud, et tahaks ka uute valimiste järel Tsiprase erakonnaga kampa lüüa.

Värskete arvamusküsitluste järgi toetab erakonda üksnes kaks protsenti kreeklastest.

Rahvusliku Ühtsuse erakond

Kreeka uusim erakond, mille moodustasid Syrizast lahku löönud vasakäärmuslased. Partei nägi ilmavalgust veidi rohkem kui nädal tagasi ning selle liider, endine energiaminister Panagiotis Lafazanis on öelnud, et Syriza peaks jääma oma jaanuaris antud lubaduste juurde isegi siis, kui see tähendab euroalast lahkumist.

Erakonda loetakse 20. septembril toimuvatel valimistel mustaks hobuseks, sest pole teada, kas ja kuidas jõuab erakond valimisteks ette valmistuda. Kui nad saavad umbes 10 protsenti häältest, võib Tsiprasel uue valitsuse moodustamine päris keeruliseks minna.

Praeguse seisuga toetab erakonda 3,5 protsenti kreekastest.

Hetkel kuum