Mait Kraun • 1. september 2015 kell 17:30

Euro arhitekt: Kreekal läheks ilma eurota paremini

Rahatähed  Foto: Scanpic

Eurost loobumine võib hädas Kreekat aidata, arvab endine Euroopa Keskpanga nõukogu liige Otmar Issing, keda peetakse ka euro üheks arhitektiks, vahendab CNBC.

Euro on pöördumatu protsess. Aga kas see kehtib kõigi riikide puhul, on nüüd avatud küsimus,“ ütles Issing teisipäeval antud intervjuus.

Issing tekitas suve alguses palju poleemikat, kui ütles, et euro pöördumatus on „illusioon.“ See oli risti vastupidine jutt sellele, mida praegused Euroopa Keskpanga ametnikud väidavad – nende sõnul ei ole võimalik eurost loobuda.

Euroopa Keskpanga välised majandusteadlased ja poliitikud on tõstatanud aga küsimuse, kas võlapuntras Kreeka võiks euroalasse jääda. Nad väidavad, et Kreekal läheks üksi ehk paremini.

„Kreeka puhul on mitmeid häid argumente, miks neil läheks euroalast lahkudes palju paremini. Kõik see sõltub aga Kreeka valitsuse reaktsioonidest,“ ütles Issing CNBC-le.

Kreeka jõudis kolmanda abipaketi osas võlausaldajatega lõpuks kokkuleppele. Läbirääkimised kestsid pikka aega ja vahepeal tundus, et Kreeka lahkub euroalast.

Issingu lisas, et Euroopa Keskpank ei peaks stimuleerimisprogrammi sellenädalasel kokkusaamisel laiendama, sest „risk varamullide tekitamiseks ületab kõik programmi eelised.“

Hetkel kuum