Äripäev • 8. september 2015 kell 11:30

Saakašvilist võib saada Ukraina asepeaminister

Petro Porošenko ja Mihail Saakašvili: Saakašvilist võib saada Ukraina asepeaminister.  Foto: epa

Ukraina presidendi Petro Porošenko administratsioonis vaadatakse üle valitsusremondi kava, mille tulemusena võib Odessa kuberner Mihail Saakašvilist saada Ukraina asepeaminister, kirjutas lenta.ru.

Allika andmeil kaalutakse peaministri kohale praegust rahandusministrit Natalia Jareskot ja tema esimeseks asetäitjaks rahvasaadik Igor Kononenkot, keda peetakse Porošenko-meelseks.

Portaal Apostrof kirjutab, et ministritekabinetis on koht valmis ka Saakašvilile, kellest võidakse teha reformidele keskenduv asepeaminister. „Kõik on huvitatud Saakašvili valitsusse tulekust, temas nähakse head poliittehnoloogi. Oodatakse, et ta annab reformidele hoo sisse ja võtab maha tekkinud negatiivsuse, kas või mõneks ajaks,“ selgitas allikas.

Odessa kuberner Saakašvili on viimasel ajal pidevalt kritiseerinud ametis oleva peaministri Arseni Jatsenjuki valitsust. Septembri algul ütles Saakašvili tele-eetris, et ministritekabinet on oligarhide käpa all.

Vastuseks nimetas Jatsenjuk Saakašvilit valelikuks. Kuberner omakorda vastas Jatsenjukile, et tema valitsus teeb ebaefektiivset tööd ja rõhutas, et oligarhide tegevuse tõttu on Ukraina majandusel jäänud viimasel aastal saamata 4,5 miljardit dollarit.

Konflikti Saakašvili ja Jatsenjuki vahel on kommenteerinud ka president Porošenko, kelle sõnul pole neil kahel poliitikul lihtsalt ühiseid motiive.

Saakašvili oli aastatel 2004–2007 ja 2008–2013 Gruusia president ning viis Gruusias läbi rea edukaid reforme. Samas kritiseeriti teda autoritaarsuse ja võimujanu pärast ning teda on süüdistanud valimistulemuste võltsimises.

2015. aasta alguses asus ta ametisse Ukraina valitsuse nõunikuna, tänavu mais nimetas president Porošenko ta Odessa kuberneriks.

Hetkel kuum