Eliisa Matsalu • 26. september 2015 kell 10:55

Simson: võtke meist eeskuju

Keskerakonna aseesimees Kadri Simson  Foto: Raul Mee

Keskerakonna aseesimees Kadri Simson pakkus täna välja, et erakondade rahastamisel tuleks erakondadega mitte seotud isikute annetused ära keelata. „Lähme ausa konkurentsi teed,“ ütles ta.

Keskerakonna aseesimees Kadri Simson rõhutas täna erakonna erakorralisel volikogu istungil mitu korda, et uurivorganite jõudemonstratsioonid mõjuvad tervisele laastavalt.

Hiljem selgitas ta Äripäevale, et erakonnal pole siiski eesmärki oma väljaütlemistega prokuratuuri ja kapot ähvardada, justkui oleksid nemad Edgar Savisaare tervise halvenemises süüdi. „Meie palju suuremaks mureks kui see skandaal on Savisaare tervis, mis on hapram, kui ta endale ise tunnistanud on,“ ütles ta.

Küsimuse peale, kas Savisaare ametis püsimine on praegu erakonnale juba põhimõtteline küsimus, Simson otse ei vastanud. Ta ütles vaid, et Savisaar on elu jooksul kogenud mitmeid stresse ja küllap oskab ta mingil määral oma jõuvarusid hinnata. „Antud hetkel, kui ta haiglas on, ei pea ma üldse kohaseks spekuleerida, mis talle parem oleks. Ootame ära, millal ta välja saab,“ märkis Simson.

Simson ei vastanud otseselt ka küsimusele, kui palju Savisaar praeguses olukorras üldse erakonda ise juhib. Peale mõttepausi vastas ta, et paljud erakonnaliikmed lootsid täna Savisaart volikogu istungil näha. „Peale valimisi pole ta saanud volikogu ees olla. Aga see tuleneb puhtalt sellest, et teda tabas õnnetu haigus,“ ütles ta.

Savisaar näeb IRLi süüd

Savisaar ütles sel nädalal antud pressikonverentsil, et peab kogu altkäemaksuskandaali põhjustajaks IRLi. „Ma väga lootsin, et ta jõuab oma mõttekäiku selgitada ja laiendada, aga senimaani pole meil juhatust olnud,“ kommenteeris Simson.

Simsoni sõnul sidus Savisaar IRLi süüdistust kolme skandaaliga: Jevgeni Ossinovski isa Oleg Ossinovski, aastaid Reformierakonna juhitud Tallinna Sadama ja praeguse Keskerakonna skandaaliga. „Savisaar leidis, et need on kolm poliitikamaastikul toimunud maavärinat, millest ainsana on senimaani puutumatuks jäänud IRL,“ selgitas ta.

Simsoni sõnul on tema jaoks praegu kõige olulisem see, et Keskerakond sai teada konkreetse kahtlustuse ja nüüd saab Tallinna linnavalitsus faktidele toetudes anda enda selgitused. „Kahtlustuses välja käidud sündmusi pole toimunud,“ ütles ta. Simsoni sõnul pole niivõrd oluline see, et kogu skandaal puhkes, vaid see, et kahtlustus ei saaks süüdistuseks, sest nendeks pole alust.

Simson ütles, et Keskerakonna kontoreid ei ole seekord läbi otsitud, sest erakonda ei kahtlustata milleski.

Simson ise kuulis sel nädalal toimunud läbiotsimistest linnavalitsuse töötajalt. Info tilkus tema sõnul välja tilkhaaval. „Kapol ja prokuratuuril on alati meie ees eelis olnud, sest nad teavad, mis toimub. Inimesed, keda need sündmused puudutavad, on tehtud kontaktivõimetuks. Nad ei saa selgitada ja erakond pidi panema pildi kild killu haaval kokku,“ rääkis Simson. Selleks oli tema sõnul suureks abiks prokuratuuri ekslikult välja saadetud töödokument. „Minu esimene mõte läbiotsimistest kuulmisel oligi, et ma vajan rohkem informatsiooni,“ ütles ta.

Keelata erakondadele annetamine

Simson pakkus täna välja, et erakondade rahastamistel tuleks annetused ära keelata. „Tõepoolest. Lähme ausa konkurentsi teed ja võtame vaid erakonnaliikmete enda panuse ja riigieelarvest ettenähtud toetuse ja keelame ära mitteerakonda kuuluvate inimeste toetuse,“ ütles Simson. Tema sõnul on Keskerakonna liikmete panus olnud alati suurem kui teistel erakondadel. „Teised järgigu meie eeskuju,“ ütles ta.

Hetkel kuum