Väinu Rozental • 30. september 2015 kell 11:38

Korruptsioonis kahtlustatava Tartu vallavanema esimene selgitus

Tartu valla vallavanem Aivar Soop.  Foto: Margus Ansu/Tartu Postimees

Eesti üks staažikamaid omavalitsusjuhte, Tartu valla vallavanem Aivar Soop kinnitas, et pole talle kahtlustatava rolli toonud lepingule alla kirjutanud.

Eile otsisid keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ametnikud läbi Tartu vallamaja ja kuulasid vallavanem Aivar Soobi kui kahtlustatava üle.

Soobi sõnul puudutab kahtlustus lepingut, mille üheks pooleks on sihtasutus Emajõe Jõeriik, mille nõukogu liige ta on, ja teiseks pooleks Tartu vallavalitsus. „Arvatakse, et mina olen sellele lepingule alla kirjutanud, aga ma võin mürki võtta, et mina lepingule alla ei kirjutanud,“ rääkis Soop. „Mul ei ole õigust sellele lepingule alla kirjutada, kuna ma olen üheaegselt Emajõe Jõeriigi nõukogu liige ja Tartu vallavanem.“

Soop ütles, et ei mäleta, kes lepingule Tartu vallavalitsuses alla kirjutas. „Kui mind ei ole, siis tavaliselt asendab mind maakorraldaja,“ lisas Soop. „Aga eks vastavad instantsid ja inimesed uurivad ja täpsustavad seda.“

Kõnealune leping on seotud läbi sihtasutuse Emajõe Jõeriik teostatavast projektist, milles osaleb mitu Tartumaa omavalitsust, sealhulgas Tartu vald. Et Tartu valla territooriumil korda teha kaks puhkeala, sõlmiti SA Emajõe Jõeriik ja Tartu vallavalitsuse vahel leping ja selle lepingu alusel kandis vald sihtasutusele raha üle. Soop ütles, et ta ei saa kõikidest detailidest rääkida, ent kinnitas, et valla üle kantud summa oli enam kui 40 000 eurot.

„Mina endal süüd ei tunne,“ toonitas Soop. „Olen tegelenud selle nimel, et piirkonda raha tuua ja puhkealad korda teha. Seal sai jõesänge puhastatud, tiike tehtud ja varjualuseid ehitatud. Rahvas on need puhkealad Vasulas ja Kärknas väga hästi vastu võtnud.“

EPA agronoomia eriala lõpetanud Soop töötab Tartu vallavanemana alates 12. novembrist 1993 ehk peagi saab täis 22 aastat. Soobist pikema staažiga vallavanemaid on Eestis kümmekond ja veidi üle kümne on neid, kes on samuti ligi 22 aastat omavalitsusjuhi toolil istunud.

Soop on alates 1995. aastast Tartu Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees. Ta kuulub SA Elva Haigla TM nõukogusse ning suusatamist, lõuatõmbamist ja laskmist ühendava MTÜ Rahvusvaheline Polyathloni Liit juhatusse. Soop on olnud Ettevõtluse Arendamise SA nõukogu liige. Kunagi Rahvaliitu kuulunud Soop on nüüd IRLi lige. 2013. aasta kohalikel valimistel kandideeris ta valimisliidu Kohalik Elu nimekirjas ja sai 392 häält, mis oli parim tulemus.

Soop on ilmselt ainus või vähemalt üks väheseid omavalitsusjuhte, kes ei kasuta arvutit. Sestap on tema isiklikuks särtspostiaadressiks avalikes andmebaasides märgitud Tartu vallavalitsuse üldine mailiaadress.

„Jah, ma ei kasuta arvutit,“ kinnitas Soop. „Leian, et see annab läbipaistvust, sest need kirjad, mis minuni tulevad, käivad enne mitme inimese käest läbi. See on kiiruse, edu ja arengu pant.“

Hetkel kuum