Mari Mets • 1. oktoober 2015 kell 7:37

Lemminkäinen: kasvuvedurit pole kusagil näha

Lemminkäinen Eesti juht Sven Pertens ütleb, et ehitussektori kasvamiseks järgmisel aastal ei paista kusagilt palju vaba raha või muud kasvu esilekutsujat.  Foto: Eiko Kink

Ehituses pole põhjust järgmisel aastal suurt kasvu oodata, sest kusagilt ei paista rahakaid suurinvestoreid, kes tahaksid Eestisse tohutult investeerida, nentis Lemminkäinen Eesti juht Sven Pertens.

"Minu isiklikus nägemuses järgmisel aastal märkimisväärset kasvu ei toimu, võimalik, et üldehituses kasvavad mahud mõne protsendi võrra, kuid teede- või infraehituses pole mahtude kasvu näha," märkis Pertens.

Ta selgitas, et kusagilt ei paista erilist kasvu esilekutsujat: pole näha, et kellelgi läheks nii hästi või keegi tahaks siia nii hirmsasti investeerida, ei riigi- ega erapoolelt, et see mingi märgatava kasvu esile kutsuks. "Ma muidugi loodan, et mu hinnang on ekslik."

Lemminkäinen Eesti käive oli 2014. aastal 7,3 miljonit eurot ja kasum 2,8 miljonit, järgmiseks aastaks ennustab Sven Pertens samas suurusjärgus tulemust

Eile toimus konverents Äriplaan 2016, kus ehitus- ja kinnisvaraettevõtja Jaanus Otsa rääkis järgmisel aastal kogu ehitussektoris toimuvast

Uudiseid eile toimunud Äriplaanil räägitust saab lugeda siit: http://www.aripaev.ee/uudised/konverents-ariplaan

Nafta kontrollib mängu

Lemminkäinen Eesti juht ei näe ka ehituse hinnas märkimisväärseid muutusi, sest ilma mingi ootamatu välise mõjutajata pole võimalusi hinna märgatavaks kallinemiseks.

"Samas pole mul ka usku sellesse, et hind võiks väga odavneda, sest palgad ju ikkagi tasapisi tõusevad ja materjalide hinnad samuti. Maailmaturu odav nafta hind on praegu hoidnud hindu mingil määral kontrolli all, kuid kui kütuse hind peaks muutuma, kallineb ka ehitus natuke märgatavamalt kui muidu," selgitas ta.

Ehitussektoris palgad aga pigem kasvavad, sest kvalifitseeritud ehitusspetsialiste pole Pertensi kinnitusel just ülearu ja tööjõul on oma hind, alla mille pole lihtsalt võimalik häid inimesi tööle saada.

"Üldine palgakasvuootus Eestis on üldiselt 6% kandis, aga see on vastuolus majandus- ja tootlikkuse kasvuga. Ehituses võiks palgakasv olla 4-5% kandis," prognoosis ta.

"Oleme juba mitu aastat üsna sarnase käibenumbri ümber toimetanud, kasum kõigub pisut üles või alla, tulenevalt mingite asjaolude kas pisut positiivsemast või negatiivsemast kokkusattumisest. Märkimisväärseid muutusi emmas-kummas ma järgmisel aastal ei näe. Püüame olla konkurentidest omal moel efektiivsemad, säilitades selle juures ka kvaliteedi," rääkis Pertens.

Hetkel kuum