Kadi Neemre • 1. oktoober 2015 kell 19:51

Maailm vaevleb kohvikriisis

Foto: EPA

Üha kasvav kohvitarbimine, seda eriti arengumaades, tähendab seda, et globaalne kohvitootmine peab kasvama 40-50 miljoni kohvikoti võrra järgmise 10 aasta jooksul, sõnas Illycafe SpA juht Andrea Illy.

Probleemi põhjustavad eelkõige ähvardavad kliimamuutused ning madalad hinnad, mis ei julgusta farmereid oma toodangut eriti suurendama, vahendab Bloomberg.

“Varem või hiljem, mõne kuu või aasta pärast, peame võtma vastu konkreetsed otsused, kuidas edasi,” sõnas Illy intervjuus. “Me ei tea, kust see kohv tulema hakkab,” lisas ta.

2015.-2016. aastal prognoositakse ülemaailmseks kohvi puudujäägiks 3,5 miljonit kotti. Eelmisel aastal oli globaalselt kohvi puudu 6,4 miljonit kotti.

Brasiilia eelmise aasta kohvisaaki kahjustas tugevalt 2014. aastal olnud põud, mis lennutas araabika kohviubade futuurid New Yorgis ligi 50% võrra kõgemale. Alates 2015. aasta algusest on kohvi hinnad 27% langenud tänu Brasiilia valuuta kukkumisele dollari suhtes. See omakorda on suurendanud Lõuna-Ameerika kohvieksporti.

Globaalne kohvitarbimine kasvab prognooside kohaselt 2030. aastaks 200 miljoni koti võrra, selgub Hanns R. Neumann Stiftung’i juhi Michael R. Neumanni avaldusest.

Kliimamuutused ähvardavad veerandit Brasiilia saagist, kasvatajaid Nicaraguas, El Salvadoris ning Mehhikos juhul, kui farmerid ei suuda kohaneda uute tingimustega, selgub Rahvusvahelise Troopilise Põllumajanduse Agentuuri mais avaldatud uuringust.

Tootmispiirkonnad peavad võib-olla Kesk-Ameerikast kolima Aasia-Vahemere regiooni või Aafrika idaosadesse, kus saaki saab kasvatada kõrgemates piirkondades, selgub raportist.

Hetkel kuum