Pille Ivask • 11. oktoober 2015 kell 7:15

Obama: Putini tegevus Süürias näitab tema mõjuvõimu kadumist

Barack Obama  Foto: epa

USA president Barack Obama ütles saates „60 minutit“, et Venemaa militaartegevus Süürias näitab seda, et Vladimir Putini võim on raugemas, vahendab Bloomberg.

Obama lausus, et Venemaa tegevus Süürias tundub talle meeleheitel riigi ponnistusena. Obama märkis, et Süüria on regioonis Venemaa ainus liitlane ning selle asemel, et varasemat olukorda säilitada, saadab riik oma väed sinna, et olukorda veelgi enam segaseks muuta.

Valge Maja on varem avaldanud muret selle üle, et Venemaa pommitab Süürias Assadi režiimi vastu võitlevaid opositsioonijõude, mitte ISISt. Samuti on USA ametnikud öelnud, et Venemaa on rünnanud ka neid rühmitusi, mida toetavad ameeriklased.

Treeningprogramm

USA andis üleeile teada, et plaanib Süüria mässuliste toetamise koolitusprogrammi peatada, kuna programm pole loodetud edu toonud. BBC andmeil ehitab USA Türgi territooriumile koolituskeskuse, kus hakatakse välja õpetama eelkõige opositsioonigrupeeringute juhte.

Venemaa alustas sõjategevust Süürias ilma varasemalt Pentagoniga kokku leppimata, kuidas vältida konflikte USA ning liitlasjõududega.

Obama lükkas tagasi väited, nagu võiks tema enda positsioon Venemaa tegutsemise pärast kannatada. Obama väitis, et Venemaa rünnakud annavad märku Venemaa enda nõrkusest ning tõi võrdluse Ukraina sündmustega, mis Venemaa jaoks päädisid rahvusvaheliste sanktsioonidega.

„Kui te arvate, et oma riigi majanduse põlvilisurumine ning seejärel oma ainsasse liitlasriiki vägede sisse saatmine on riigi juhtimine, siis meil on küll riigi juhtimisest erinevad arusaamad,“ lausus Obama.

Venemaa reaktsioon

Mõistagi said Obama väited Kremlist tugevat vastukaja. Vene ametnikud teatasid, et enamik rahvusvahelisi vaatlejaid näeb olukorda Süürias võrreldes USA presidendi lähenemisega täiesti vastupidisena.

„Siin pole peamine küsimus juhtimises, vaid Venemaa panuses, et võidelda ISISe ning teiste terroristlike ning äärmuslike rühmitustega,“ teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov. „Need on ponnistused, mille eesmärk on säilitada Süüria terviklikkus,“ lisas ta.

Obama intervjuu avaldati veidi aega enne seda, kui Valge Maja teatas oma plaanist loobuda Süüria opositsioonivõitlejate koolitusprogrammist. Ben Rhodes, Obama nõunik riikliku julgeoleku küsimustes, ütles, et Venemaa tegevus Süürias pole tulemuslik. „Me näeme, et enamik Venemaa rünnakutest pole suunatud ISISe vastu,“ lausus ta.

Obama täispikk intervjuu plaanitakse eetrisse lasta täna õhtul, ent see filmiti enne, kui USA andis teada oma poliitikate muutumisest opositsioonivõitlejate koolitamise teemal. Praeguse seisuga arvatakse, et Obama käsitleb oma intervjuus ka 2016. aasta presidendivalimisi, sealhulgas annab oma hinnangu Hillary Clintoni e-kirjade saagale, kommenteerib võimalust, nagu võiks praegune asepresident Joe Biden presidendikarusselliga liituda, aga ka seda, mida ta arvab Donald Trumpi esinemistest.

Hetkel kuum