Mait Kraun • 13. oktoober 2015 kell 9:13

Suurbritanniat tabas haruldane deflatsioon

Suurbritannias olid augustis tarbijahinnad languses.  Foto: epa

Suurbritanniat tabas septembris deflatsioon. See on alates 1960. aastast teine kord, mil riigis on negatiivne inflatsioon, vahendab Bloomberg.

Tarbijahinnad kukkusid septembris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 0,1 protsendi võrra, selgub Briti statistikaameti andmetest. Majandusteadlased prognoosisid, et hinnad ei muutu. Viimati vähenesid hinnad aprillis ja enne seda 1960. aastal.

Need andmed annavad aimdust Inglise Keskpanga edasise tegevuse kohta. Kui varem on plaanitud intressimäärasid sarnaselt Föderaalreserviga tõsta, siis praegune inflatsioon seda teha ei luba. Praegu on baasintressimäärad 0,5 protsendi juures. Kuigi majandus kasvab ja tööturu olukord paraneb, püsib inflatsioon keskpanga 2protsendilisest eesmärgist tunduvalt madalamal. Samuti kardetakse, et maailmamajanduse jahtumine jõuab ka Suurbritanniasse.

Eelmisel nädalal teatas keskpank, et inflatsioon püsib alla 1 protsendi tõenäoliselt kuni 2016. aasta kevadeni. Vaid üks nõukogu liige hääletas baasintressimäärade tõstmise poolt.

„Suurem pilt on selline, et inflatsioon on alates aasta algusest püsinud null protsendi juures,“ ütles Richard Campbell Briti statistikaametist.

Briti nael kukkus dollari suhtes nädala madalaimale tasemele – valuuta odavnes täna 0,62 protsenti, 1,5247 dollarile.

Hetkel kuum