Pille Ivask • 19. oktoober 2015 kell 5:17

Šveitsi valimised võitsid paremäärmuslased

Šveitsis toimusid eile parlamendivalimised  Foto: epa

Šveitsis toimusid eile parlamendivalimised, mille võitis paremäärmuslik Šveitsi Rahvapartei (SVP), vahendab Financial Times.

SVP poolt hääletas 29,5 protsenti inimestest, mida on kolme protsendi võrra rohkem kui eelmistel parlamendivalimistel 2011. aastal. Ühtlasi ületas SVP seekordsetel valimistel oma parima tulemuse – 2007. aastal sai partei 28,9 protsenti häältest. SVP sai 100-kohalises parlamendis 65 kohta.

Tänavuste Šveitsi parlamendivalimiste põhiteemaks oli immigratsioon. SVP on immigratsiooni vastu ning analüütikud arvavad, et SVP edu valimistel võib kaasa tuua teistegi paremäärmuslike parteide populaarsuse kasvu. 

Kuigi Šveits on põgenikekriisist olnud võrreldes naaberriikide Saksamaa ja Austriaga üsnagi puutumata, on šveitslaste hirmud kontrollimatu immigratsiooni üle tõusnud. Välismaalased moodustavad Šveitsi elanikkonnast 24 protsenti.

SVP näol on tegu Euroopa ühe vanima ultrakonservatiivse erakonnaga. Lisaks immigratsiooniküsimusele on partei väga vastu ka Šveitsi liitumisele Euroopa Liiduga.

Šveitsi parlamendivalimistel tegi paremuselt teise tulemuse Sotsiaaldemokraatlik partei, kes sai 19 protsenti häälest ning seega 43 parlamendikohta. 

Kuna Šveitsis peetakse aasta jooksul eri küsimustes mitu referendumit, siis on elanike osalemine parlamendivalimistel üldiselt tagasihoidlikum kui referendumitel. Seetõttu ei peeta parlamendivalimisi riigis väga oluliseks sündmuseks.

Hetkel kuum