Äripäev • 29. oktoober 2015 kell 7:43

Palts: alkoholidebatt on muutunud solvamiseks

Kaubanduskoja peadirektor Mait Palts.  Foto: Raul Mee

Alkoholiseaduse teemal puhkenud avalikus debatis on palju vastandumist, solvamist ja sildistamist, mida ei saa pidada kohaseks arenenud riigi õigusloomele, leiab kaubanduskoja juht Mait Palts.

Kõige kahetsusväärsem on tema sõnul, et ministeerium tekitab praegu pretsedenti, mis võimaldab edukuse korral tulevikus ka mis tahes teiste tundlike teemade puhul vältida demokraatlikku diskussiooni ja eirata hea õigusloome põhimõtteid, mille riik on ise kehtestanud.

„Jälgides viimastel nädalatel avalikku diskussiooni alkoholiseaduse teemal on kahju, et oskused ja tahe pidada argumenteeritud ja konstruktiivset arutelu on kehvad. Kehvad just seepärast, et enamasti kipuvad ratsionaalsed argumendid ununema või neid ei soovitagi kuulata,“ ütles Palts.

Kui tahetakse muutusi ellu kutsuda, siis peab see toimuma läbimõeldult, ettevaatavalt ning kasutades meetmeid, mis kõige efektiivsemalt mõjuvad, märkis Palts. „Kahjuks aga praegusel juhul ei ole diskussiooniga võimalike lahendusteni jõutud. On "üks ja õige" lahendus, mis kirjas eelnõus ning kõik muu on eelduslikult vale.“

Tema sõnul viidatakse täna diskussioonis palju asjaolule, nagu oleks alkoholiga seotud meetmed juba varasemalt rohelise raamatu kontekstis kokku lepitud - paraku on see ainult pooltõde. „2014. aastal kiitis valitsus heaks alkoholipoliitika rohelise raamatu, mis oma olemuselt on ideedekogumik,“ selgitas Palts. „Seda ei saa võtta kindlaksmääratud meetmete kogumikuna, sest vastasel juhul tekiks üldse küsimus, miks ei oleks võinud koostada kohe seaduse muutmise eelnõud, jätta variandid kaalumata ja nende mõju hindamata?“

Kaubanduskoda kutsub kõiki ettevõtjaid kavandatava alkoholimüügi ja -reklaami seaduse muutmise eelnõu debatis kaasa rääkima kuni 6. novembrini. „Eelkõige ootame ettepanekuid ja arvamusi, kuidas kavandatavad meetmed tänaste probleemide lahendamisel kaasa aitavad või kas oleks midagi, mida tuleks teha teisiti või täiesti uut moodi läheneda,“ märkis Palts.

Hetkel kuum