Eliisa Matsalu • 30. oktoober 2015 kell 6:15

Ukraina majandusminister: oleme õigel teel

Aivaras Abromavičius, Ukraina majandusarengu- ja kaubandusminister.  Foto: Andres Haabu

Kuigi Ukraina teeb usinasti reforme ja on arengus õigel teel, on riigi raskeim ülesanne võidelda korruptsiooniga, ütles Ukraina majandusminister Aivaras Abromavičius.

Kultuurikatlas toimus eile Balti M&A ning riskikapitalifoorumi seminari esimene päev, mille korraldasid advokaadibüroo Sorainen, Äripäev, BaltCap, GIC ning Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon koos partneritega.

Seminari peaesineja, Ukraina majandusminister Aivaras Abromavičius rääkis, et kui eelmisel aastal oli riigis mitmeid ebastabiilseid olukordi, on riigi majandus nüüdseks õnneks stabiliseerunud. Järgmiseks aastaks ootavad ukrainlased koguni 2% majanduskasvu. “Loodetavasti ehitame üles ka uusi institutsioone ja muutume jätkusuutlikuks riigiks,” ütles ta.

Abromavičiuse sõnul on Ukrainas tehtud mitmeid suuri asju, mis on majanduse stabiliseerumisele kaasa aidanud. Näiteks kolm aastat tagasi tekitasid ükskõik millised valimised Ukrainas automaatselt poliitiliselt rahutu olukorra, kus lubati ebarealistlikke reforme ja tulemusi. Nüüd on Abromavičiuse sõnul olukord parem.

Abromavičiuse sõnul on üks edukamaid reforme Ukrainas politseireform, kus vahetati välja pea kogu senine süsteem. „Nüüd on meil võimalus, et ka teised vanad korruptsioonisugemetega institutsioonid kukuvad kokku. Vaatame, kuidas meil läheb, aga usun, et oleme õigel teel,“ rääkis ta.

Suurim murekoht, millest on Ukrainal raske üle saada, ongi Abromavičiuse sõnul korruptsioon. Et olukorda lahendada, püütakse luua eraldi korruptsiooni vastu võitlev institutsioon. Ukraina parlamendis on arutatud mitmeid seadusi, mis aitaksid riigi rahandust ja rahapoliitikat selgemaks muuta.

Abromavičius rääkis ka, et enamik, vaat et 90% Ukraina ametnikest, on nüüdseks välja vahetatud.

Hetkel kuum