Kadi Neemre • 5. november 2015 kell 18:36

Hiinast on saamas globaalse panganduse liider

Foto: EPA

USA-s on neli panka, mille varad ületavad 1 triljoni dollari piiri ning Hiinas on vähemalt neli samaväärse väärtusega panka.Erinevus seisneb aga selles, et Hiina pangad on kasvuteel, kuid USA pangad mitte, vahendab CNBC.

See tähendab aga seda, et Hiina pangad suunduvad maailmapanganduses globaalse domineerimise poole.

2004. aastal oli neljal USA pangal JPMorgan Chase-l, Bank of America-l, Citigroup-il ja Wells Fargo-l, 4,2 triljoni dollari väärtuses varasid. Neljal Hiina suurel pangal, Hiina Tööstus- ja Kommertspangal, Hiina Ehituspangal, Hiina Põllumajanduspangal ja Hiina keskpangal varasid kokku 2,1 triljonit dollarit. 

Veelgi dramaatilisemaks muutub pilt mõlema riigi pankade kasumeid vaadates. 2004. aastal oli nelja USA panga kasum 42,7 miljardit dollarit, Hiina pankade kasum oli aga 12,6 miljardit dollarit. 2015. aasta kolmandas kvartalis oli USA pankade netokasum aga 86,4 miljardit dollarit, Hiina pankade kasum gaga 141,2 miljardit dollarit.

Hiina Tööstus- ja Kommertspank teenis kolmandas kvartalis rohkem raha kui JPMorgan Chase ja Wells Fargo kokku. Mainitud neljast Hiina pangast väikseima vara on suurem kui USA suurima panga JPMorgan’i vara.

Ajal, mil USA on hakanud muretsema selle pärast, et riigi pangad on muutumas “liiga suureks, et läbi kukkuda”, soosivad Hiina poliitikad pankade kasvu. Hiina on liitunud Venemaa ja teiste arenevate turgudega, muutmaks jüaan maailma teiseks globaalseks reservvaluutaks.

USA aga jätkab uute seaduste loomist, mis sunnivad riigi panku kahanema.

Selge on aga see, et USA ja Hiina poliitikad saavutavad sama tulemuse: USA jääb Hiinale alla. USA on kiiresti eemaldumas globaalse panganduse liidripositsioonilt ning Hiina on esikohta üle võtmas.

 

Hetkel kuum