Marta Jaakson • 11. november 2015 kell 10:15

Vitsur: Eesti peab mentaliteeti muutma

LHV majandusanalüütiku Heido Vitsuri sõnul peaks Eesti muutma senist passiivset majanduspoliitikat.  Foto: Raul Mee

LHV majandusanalüütiku Heido Vitsuri hinnangul peaks Eesti majandusseisakust välja saamiseks senist passiivset majanduspoliitikat ja arusaamu muutma.

„Meile edu toonud majanduspoliitikat ei ole lihtne muuta, sest me oleme kogu aeg seda meelt, et stabiilsus on suur väärtus - väärtus omaette -, sõltumata sellest, mis maailmas toimub,“ nentis Vitsur.

Ta selgitas, et Eestil tuleks mentaliteeti muuta, sest muutuvas maailmas tuleb endal ka muutuda, ja vahel kiiresti.

Eestil on vaja üle vaadata, millised on meie tugevused ja hakkama neid aktiivselt ära kasutama, mitte jääma ootama. „Me oleme olnud passiivsed ja uskunud, et see on kõige parem majanduspoliitika, kuid paraku see nii pole,“ hindas ta.

Vitsuri sõnul peab Eesti tegema seda, mida edu saavutanud riigid: koondama ressursse, leidma koostööpartnereid, mitmekesistama tegevusi, arendama innovatsiooni. Aastases perspektiivis pole aga Vitsuri hinnangul teha muud, kui loota, et Euroopa ja maailma konjunktuur ei halvene.

Vitsur meenutas, et kui veel kuu aega tagasi heideti rahandusministeeriumile ette, et see oli tänavuse prognoosiga on liiga pessimistlik, siis täna avaldatud statistikaameti numbrid vaid 0,5protsendisest kvartalikasvust enam etteheiteid ei võimalda.

Eesti majanduse teosammul on Vitsuri hinnangul kaks põhjust: passiivne majanduspoliitika ning eksport. „Eksporditurgudel midagi rõõmsat ei ole. Venemaaga on asjad ühel pool. Soomes on olukord raske, Rootsis küll hea, ent arvestama peab, et Ericssoni toodang ei lähe Rootsi, vaid maailma, ja maailmas ei ole olukord hea,“ nentis ta.  

Muretsema ei peaks aga Vitsuri sõnul mitte niivõrd majanduslike, kui geopoliitiliste riskide pärast. „Võtame või põgenikud ja nendega kaasnev, olukord Hiinas, Vene ja Ameerika vastasseis," loetles ta. "Geopoliitilisi riske on rohkem kui ühelgi varasemal aastal."

Hetkel kuum