Sirje Rank • 12. november 2015 kell 9:00

Portugali edulugu vangub

Portugali sotsialistide juht Antoinio Costa  Foto: Scanpix/Reuters

Oktoobri algul Portugalis toimunud valimistel taas suurima toetuse saanud Pedro Passos Coelho teine ametiaeg peaministrina jäi rekordiliselt üürikeseks – teisipäeval hääletas seljad kokku pannud vasakleer valitsuse maha.

Võimule kibelevad sotsialistid plaanivad vähemalt osa euroala abiprogrammi diktaadi all tehtud muudatusi tagasi pöörata – näiteks asuda taas järk-järgult miinimumpalka tõstma, pöörata tagasi palgakärped riigisektoris ning suurendada majapidamiste sissetulekuid. See ajendas ametist lahkuvat rahandusministrit hoiatama, et Portugal ei kordaks Kreeka vigu.

„Kahjuks piisab, kui vaatate ühe meie euroala partnerriigi Kreeka viimase aja ajalugu ning hinda, mis kärpemeetmete väidetava lõpetamise ja Euroopa reeglitele vastu hakkamise eest maksta tuli, et mõista, mida see tähendaks,“ ütles Maria Luis Albuquerque agentuuri Bloomberg vahendusel. „Mida nad saavutasid? Veel sügavama majanduslanguse, veel suurema vaesuse, veel suurema tööpuuduse ja veel suurema sõltuvuse Euroopa institutsioonidest ja IMFist.“

Portugal oli euroalal kolmas riik, mis Kreeka ja Iirimaa järel välist abipaketti vajas. 2014. a õnnestus Portugalil erinevalt Kreekast abipaketist väljuda.

Portugali president Anibal Cavaco Silva ei ole veel otsustanud, mida valitsuse mahahääletamise järel edasi teha. Uusi valimisi ei saa seaduse järgi Portugalis lähema kuue kuu jooksul korraldada. Võimalik on ka praeguse valitsuse jätkamine n-ö ajutise kohatäitja valitsusena.

Portugali kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus hüppas esmaspäeval teisipäevase hääletuse eel 2,91%-le, kuid on praeguseks alanenud 2,74% tasemele. Kolm aastat tagasi eurokriisi haripunktis kerkis nende võlakirjade tootlus 18%-le. Neljandal oktoobril toimunud valimiste eel oli tootlus 2,3%.

Kui poliitiline segadus nüüd Portugalilt viimasegi investeerimisjärgu reitingu viib, võib Portugal välja langeda Euroopa Keskpanga võlakirjade tugiostu programmist. Agentuur DBRS Ltd annab uue hinnangu sel reedel. Kõik teised kolm suuremat reitinguagentuuri – Fitch, Moody’s ja S&P hindavad Portugali võlakirjad spekulatiivseks.

Sotsialistide liider Antonio Costa tahab võimule tulla koos väiksemate vasakäärmuslike parteidega, mille seisukohtade seas on lahkulöömine eurost ja vastuseis NATO liikmesusele.

Hetkel kuum