Äripäev • 13. november 2015 kell 10:26

13 ja reede: Moskva jõel ulpis 20 kirstu

Laenuvõtjate kirstuaktsioon Moskva jõel. Pilt Galina Grigorjeva isiklikust arhiivist.  Foto: rbc.ru

Venemaal valuutas hüpoteeklaenu võtnud inimeste seltskond lasi täna hommikul Moskva jõele umbes kakskümmend kirstu, millel olid peal pankade nimed ja sõna „hüpoteek“, kirjutab Rosbalt.

Selle aktsiooniga otsustasid Venemaa pankadest hüpoteegi tagatisel valuutalaenu võtnud saata rubla järel allavett need pangad, kes praeguses olukorras oma klientidele vastu ei tule ja kellega klientidel käivad teravad vaidlused.

Sümboolselt toimus see aktsioon reedel ja 13ndal, selgitas ettevõtmise eestvedaja Galina Grigorjeva väljaandele. Aktsiooni korraldajate sõnul võib mööda Moskva jõge kesklinna poole ulpivaid kirste võtta ka kui kunstiteost.

Kirstud Moskva jõel  Foto: rbc.ru

Ettevõtmise taga olev seltskond rõhutab, et vaatama sellele, et rubla kursi järsust kukkumisest on möödas aasta, pole probleemi siiani lahendatud. „Pangad avaldavad teateid selle kohta, kuidas nad efektiivselt tegelevad küsimusega, kuid tegelik seis on tõest kaugel,“ märkis aktsioonis osalenu.

Venemaa üha halvenevas majandusolukorras on valuutas võetud laenude tagasimaksed kahekordistunud ning krediiditähtajad pikenenud 10-15 aasta võrra. Seis muutus laenu saanutele eriti pingeliseks 2014. aasta lõpu rubla krahhi järel, kuid riik ja pangad pole siiani midagi ette võtnud, vaatamata pikettidele Moskvas ja Peterburis, märgivad kirstuaktsioonis osalenud.

„Varem või hiljem koguneb pankade, keskpanga, valitsushoone ja Riigiduuma ette suur laenuvõtnute seltskond, kes nõuab õiglast refinantseerimist,“ rõhutas Grigorjeva.

Oktoobri algul ütles Venemaa president Vladimir Putin, et hüpoteegi tagatisel valuutalaenu võtnud inimesed on ise võtnud selle riski, et nende laen on rubla kursiga seotud, ometi, lisas ta, peab riik siin inimesi aitama ja mitte laskma asja niikaugele, et raskustesse sattunud võlgnikke hakataks kodudest välja tõstma.

Hetkel kuum