Kadi Neemre • 13. november 2015 kell 17:10

Credit Suisse hoiatab inflatsiooniriski eest

Foto: EPA

Paljud analüütikud ja investorid peavad peamiseks eelseisvaks riskiks Hiina majanduskasvu aeglustumist, kuid maailma suuruselt teise majanduse aeglasema kasvu taga on Credit Suisse hinnagul peidus veel üks probleem.

Investeeringud võivad Hiinas läbi kukkuda ja põhjustada märkimisväärseid probleeme, kuid Credit Suisse analüütiku Ric Deverelli sõnul on nemad mures hoopis millegi muu pärast: nimelt inflatsioonimäära suure tõusu pärast, mis muudab Föderaalreservi intressimäärade tõstmise keeruliseks.

USA keskpanga ametnikud on öelnud, et nende eesmärgiks on intressimäärasid tõsta, kuid kui majandus kuumeneb, siis on nad survestatud hindu ohjeldama ning tõstma laenukulusid.

Föderaalreservi inflatsioonisiht on 2%. Alusinflatsioon oli septembris võrrreldes eelmise aastaga 1,9%.

“Kuna töötusemäär on 5%, siis ma usun, et nii palgad kui inflatsioonimäär hakkavad USA-s tõusma,” sõnas ta.

Oktoobris tõusid tunnipalgad võrreldes eelmise aastaga 2,5%, selgub Tööstatistika Ameti andmetest.

Kuigi maailm jälgib tavaliselt USA-d, võib see trend peagi vaibuda, kuna Euroopas on kõrge töötusemäär ning Hiina majanduskasv on takerdunud seoses riigi katsetega muuta oma majandus pigem tarbijakeskseks.

Deverell märkis, et Föderaalreserv seisab peagi silmitsi “episoodiliste tormidega”, kuna keskpank püüab tõsta intressimäärasid ajal, mil Euroopa keskpank jätkab rahanduspoliitika lõdvendamist Euroopa majanduse elavdamiseks.

 

 

Hetkel kuum