Kadi Neemre • 13. november 2015 kell 19:34

Robotid ohustavad kuni 80 miljonit USA töökohta

Foto: EPA

Bank of England-i ametnik hoiatas, et ligi 80 miljonit töökohta on järgmisel paaril aastakümnel USAs robotite poolt ohustatud.

USA tänaste majandusandmete kohaselt oli oktoobris USAs 142,6 miljonit töökohta ehk siis löögi all oleks ligi pooled töökohad, vahendab CNBC.

Panga peaökonomist Andy Haldane märkis, et ka ligi 15 miljonit töökohta ehk ligi pool praegusest töötavast populatsioonist Suurbritannias võib olla masinate ajastul ohustatud.

Bank of England viis Suurbritannias läbi uuringu, mille kohaselt jagati töökohad kolme kategooriasse ehk kõrge, keskmise ja madala automatiseerimise tõenäosusega töökohad.

Kõige suurema riskiga töökohtade hulka loeti Suurbritannias muuhulgas administratiiv-, tootmis- ja kontoritöökohad.

Haldane’i sõnul on näiteks raamatupidajatel 95% risk kaotada oma töökoht ning madalaim risk ehk 33% oli töökoht masinale kaotada juuksuritel.

Kuna robotid on kuluefektiivsemad kui inimeste palkamine pikas perspektiivis, on suure riski all ka madalapalgalised töökohad.

Samas märkis Haldane, et antud projektsioonid võivad siiski olla üpris pessimistlikud.

Ökonomist märkis, et vaatamata masinate pealetungile, on ühiskonda peagi ees ootamas muudatused ning üha enam on näha märke, et töötamine on muutumas paindlikumaks ja lepingud ajutiseks.

“Mida targemaks masinad muutuvad, seda tõenäolisem on, et inimeste oskused muutuvad vähemtähtsaks,” sõnas ta.

Nobeli preemia laureaat, majandusteadlane Robert Shiller võttis samal teemal sõna jaanuaris, hoiatades, et maailmas valitseb “üha kasvav tehnoloogiahirm”.

 

 

Hetkel kuum