Virge Haavasalu • 13. november 2015 kell 13:45

Sumberg: madal töötus näitab inimeste puudumist

Hotelliärimees Tauri Sumberg.  Foto: Andras Kralla

Madal töötuse määr ja kõrge tööga hõivatuse määr viitab inimeste puudumisele, ütles Eestis, Lätis ja Poolas hotelle opereeriva Legend Hotels & Spas üks juhte Tauri Sumberg.

Alustuseks ütles ta, kui töötuse määr on väga madal ja tööhõive määr väga kõrge, siis tegelikult ei ole põhjust olla kurb, kuna inimestel on tööd. Teisalt teatud kohtades ja valdkondades ei leia sa töötajaid või neid on väga raske leida ning see on ettevõtlusele suur pidur.

"Need numbrid näitavad seda olukorda, kus me oleme, et meil on inimesi puudu," lausus ta statistikaameti täna avaldatud numbrite kohta. Sumbergi sõnul tegutsevad nad Eestis küll Saaremaal ja Tallinnas, aga suuremalt jaolt on töö viinud nad Eestist välja. "Suurem osa meie käibest ja kasumist tuleb juba väljastpoolt Eestit. Me oleme ise välja läinud, meid pole välja aetud. See on meie vaba valik, kuna mujal on tööd rohkem," põhjendas ta. 

Sumberg kõrvutas riike, kus nad tegutsevad. Ta möönis, et ega Lätiski ole lihtne tööjõudu leida, aga Eestis on veel raskem. Eriti raske on ääremaadel nagu Saaremaa. "Me peame väga pingutama, peame tööandja ise olema väga eeskujulikud. Kui me käitume tööandjana väga hästi, siis inimesed tahavad meie juurde tulla," rääkis ta.

Poolas, kus on 38 mln inimest, on Sumbergi sõnul selgelt kergem leida töötajaid ja on võimalus nõuda inimestelt pisut rohkem, sest valik on laiem. Ka kvaliteet tänu sellele muutub. Kui aga ei pinguta, siis ei suuda kuidagi konkureerida. Poolas on seda juba lisaks suurriigi staatusele kergem saavutada, kuna seal on ka väga tugev inimeste sissevool Valgevenest ja Ukrainast, keda meil ei ole.

„Ma kindlasti pooldan igasugu avatud käitumist teiste rahvuste ja rahvaste suhtes,“ vastas Sumberg küsimusele, kas ta pooldab pagulaste tulekut ja tööle värbamist. „Selline suletud, väikse territooriumi hoidmine pole kuidagi mõistlik.“See pole tema sõnul kindlasti mitte sellepärast, et saada odavamat tööjõudu ja et ultra parempoolse maailmavaatega inimesed saaksid õiendada ettevõtjate kallal, et sisserännanute arvel saaks justkui veel rohkem oma taskuid täita.

"Küsimus ei ole taskute täitmistes, küsimus on riigi kui sellise konkurentsivõimes," toonitas ta. "Me ei suuda konkureerida nii vähese rahvaarvuga, kui me ei ole avatud."

Hetkel kuum