Pille Ivask • 13. november 2015 kell 10:58

Ungari majandus langes üllatuslikult

Ungari majandus võttis tänavu aasta kolmandas kvartalis hoo maha  Foto: epa

Ungari majandus näitas viimase üheksa kvartali tagasihoidlikemat majanduskasvu, kuna põllumajanduslik tootmine ning ehitustoodang vähenesid.

Kui varem on Ungari puhul räägitud majandusimest, mis juba üsna pikalt kestnud, siis nüüd selgub, et majandus võtab tuure maha. Tänavuse aasta kolmandas kvartalis kasvas Ungari majandus võrreldes eelmise aasta sama ajaga 2,3 protsenti. Tegu on aeglaseima kasvutempoga alates 2013. aasta teisest kvartalist. Lisaks jäi kolmanda kvartali majanduskasv analüütikute ootustele alla. Võrreldes teise kvartaliga kasvas Ungari majandus poole protsendi võrra.

„Põllumajandustoodang vähenes, ehitustegevus stagneerus ja võrreldes eelmise aastaga vähenes ka tootmine,“ lausus statistik Zsuzsanna Boros.

Ungari valitsus ning keskpank teevad praegu usinalt tööd, et vältida aeglustuvat majanduskasvu. Euroopa Liidu rahastus, mis on Ungari peamine investeerimisallikas, saab tuleval aastal otsa. Valitsus plaanib majandustegevust aktiviseerida, muutes laenutingimusi lihtsamaks ning seega elavdada laenamist, samuti plaanitakse mitmete tööstusharude maksukoormust vähendada.  

Ungari majandus kasvas möödunud aastal 3,7 protsendi võrra, olles seega Euroopa Liidu liikmesriikidest Iirimaa ja Luksemburgi järel paremuselt kolmas. Peamiseks Ungari majanduskasvu mootoriks on tootmine.

Ungari tänavuseks majanduskasvuks ennustatakse 2,9 protsenti ning 2016. aastal 2,2 protsenti.

Hetkel kuum