Sirje Rank • 14. november 2015 kell 0:59

Obama: see on rünnak inimsuse vastu

USA president Barack Obama  Foto: Scanpix/Reuters

Maailma liidrid mõistsid hukka Prantsusmaad tabanud rängad terroriaktid Pariisis, kus hukkus esialgseil hinnangul üle 150 inimese. See on suurim rünnak Prantsusmaa vastu pärast teist maailmasõda.

„Meid on tabanud pretsedenditu terrorirünnak,“ ütles Prantsusmaa president Francois Hollande, kui Pariisi erinevates kohtades toimus reede õhtul ilmselt koordineeritult rida tulistamisi ja pommiplahvatusi. Bataclani kontserdimajas, kus oli just toimunud USA ansambli Eagles of Death Metal kontsert, niitsid terroristid inimesi kui loogu, rääkis üks pealtnägija CNNile.

USA president Barack Obama ütles Valges majas tehtud avalduses, et rünnak ei olnud suunatud mitte üksi Pariisi, vaid kogu inimsuse ja universaalsete väärtuste vastu, vahendas Wall Street Journal. „Teeme kõik, et koos prantslaste ja teiste maailma rahvastega tuua need terroristid kohtu ette ja juurida välja terrorivõrgustikud, mis ründavad meie inimesi,“ ütles Obama. „Need rünnakud olid jälestusväärne katse terroriseerida süütuid tsiviilelanikke.“

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles, et on Pariisis toimunud rünnakutest sügavalt šokeeritud. „Olen sel tunnil oma mõtteis ilmselt terrorirünnakus hukkunute, nende omaste ja kõigi inimestega Pariisis,“ ütles Merkel.

Merkeli sõnul kujutavad need rünnakud endast rünnakut vabaduse vastu kõikjal maailmas. "Teeme kõik, et aidata tabada kurjategijad ja need, kes nende seljataga on," ütles Merkel.

Suurbritannia peaminister David Cameron ütles Twitteris, et on toimunust šokeeritud. „Teeme kõik, mis võimalik, et aidata.“

Venemaa president Vladimir Putin saatis samuti kaastundeavalduse. „Venemaa mõistab karmilt hukka need ebahumaansed mõrvad ja on valmis osutama igakülgset abi terrorirünnakute uurimisel,“ vahendas Interfax Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnu. "On selge, et selle kurjuse vastu võitlemiseks on vaja kogu rahvusvahelise kogukonna ühist jõupingutust."

Hiina president Xi Jinping saatis Prantsusmaa presidendile kaastundeavalduse ja mõistis rünnakud teravalt hukka, vahendas agentuur Xinhua.

USA juhitud koalitsioonis Süürias Islamiriigi vastu võitleva Araabia Ühendemiraatide president Khalifa bin Zayed Al Nahyan mõistis rünnakud karmilt hukka ning avaldas toetust meetmetele terrorismi välja juurimiseks. Ka Saudi Araabia välisministeerium teatas, et kuningriik mõistab rünnakud karmilt hukka ning avaldas kaastunnet rünnakute ohvritele ning Prantsusmaa valitsusele ja rahvale.

Iraani president Hassan Rouhani lükkas edasi selleks nädalaks kavandatud visiidi Prantsusmaale ja Itaaliasse. Selle asemel osaleb ta täna Viinis kõnelustel, kus arutatakse Süüria kodusõda ja võitlust end Islamiriigiks nimetava terrorirühmituse vastu.

Väga tõenäoline, et rünnakud on seotud Prantsusmaa osalemisega USA juhitud võitluses islamiäärmuslaste vastu Süürias ja Põhja-Aafrikas, ütles agentuurile Bloomberg USA Strateegia ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse üle-atlantiliste ohtude projekti juht Thomas M. Sanderson. Tema sõnul on kõige tõenäolisemad teo toimepanijad end Islamiriigiks nimetav terrorirühmitus ja al-Qaeda.

„Pikaajaline vimm koos Prantsusmaa praeguse tegevusega teevad neist esimese järgi sihtmärgi,“ ütles ta. „Nad ei ole peamised õhulöökide andjad, meie oleme (st USA – toim), kuid nad on palju kättesaadavamad kui USA.“

Terrorirünnakud tabasid Pariisi paar päeva enne G20 riikide tippkohtumist Türgis, kus peamisi aruteluteemasid on ka võitlus Islamiriigi vastu ja olukord Süürias.

Hetkel kuum