Alyona Stadnik • 24. november 2015 kell 17:24

Hanso: täna oli Türgis kuum päev

Istanbulis elav vabakutseline ajakirjanik Hille Hanso.  Foto: Erakogu

Türgis on täna olnud nii sise- kui ka välispoliitiliselt kuum päev, ütles Istanbulis elav vabakutseline ajakirjanik Hille Hanso.

Vene lennuki allatulistamine oli tema sõnul ootamatu pööre Venemaa ja Türgi suhetes ja Süüria küsimuses. "Alles Antalya G20 tippkohtumisel vahetasid Venemaa president Vladimir Putin ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan sooje sõnu. Kuid eks olukord on vaatamata riigipeade sõnadele pingeline, NATO ja Venemaa lennukid pole ajaloos seni üksteisele nii lähedal võidelnud. Türgi on suuruselt teise sõjaväega NATO liikmesriik ja regioonis oluline partner."

Hanso sõnul oli Türgis täna sise- ja välispoliitiliselt kuum päev. "Eelkõige on fookuses ametisse astuv uus valitsus, kuid tähtsuselt teine teema on ka Vene-Türgi suhete tulevik," ütles ta. 

Tema sõnul väidetakse Türgis, et Vene lennukid rikkusid Türgi õhuruumi paaril korral ka juba oktoobris ning tänasele tulistamisele oli eelnenud mitu hoiatust.

Hanso rõhutas, et piirkond, kus Venemaa operatsioone läbi viis, pole ISISe kontrolli all, seal elavad türkmeeni hõimud, kelle kogukonda Venemaa pommitamine on tõsiselt kahjustanud. Türgi on varem Venemaad hoiatanud, et vastutab oma sugulasrahvuse ja liitlase eest Süürias.

Venemaa tegevuse tõttu Süürias on tema sõnul tekkinud uus põgenikelaine Türgi suunas.

Energiakoostöö pinge all

Hanso nentis, et Venemaa ja Türgi peamiselt väga pragmaatiline koostöö ja lahkarvamused Süüria asjus pole neil takistanud seni koostööd tegemast ei energia- ega turismialaselt.

Tema sõnul teatas ametisse astuv energiaminister täna, et tema pole vaatamata kõigele Türgi-Vene suhete asjus pessimistlik, energiavaldkonnas loodetakse tõhusat koostööd jätkata. "Siin peab silmas pidama, et Türgi sõltub väga tugevalt Venemaa naftast ja gaasist. Praegune juhtum paneb küll kahe riigi suhted energiakoostöö vallas pinge alla, sest Venemaa saab hindu dikteerida," ütles Hanso.

Praegu on Hanso sõnul Türgis ka kõrge USA sõjaväekindral Paul J. Selva, kellega arutatakse võimalikku terrorivaba tsooni loomist Süürias. Koostöös USAga on Türgi pannud kinni umbes 75% piirist Süüriaga, jätkatakse ka õhurünnakuid nn mõõduka opositsiooni toetuseks Süürias.

Hetkel kuum