Äripäev • 27. november 2015 kell 7:45

Tartu narkojõuk seisis kohtu ees

Tartu narkojõuk seisis kohtu ees.  Foto: EPA

Eelmise aasta suvel vihjati politseile, et Tartus käideldakse suures koguses marihuaanat. Politsei alustas kriminaalmenetlust, mille raames peeti kinni ja saadeti kohtu ette kaheksa meest vanuses 18-43 eluaastat.

Sel kolmapäeval tunnistas Tartu maakohus kõik mehed süüdi marihuaana ebaseaduslikus käitlemises.

Bardo Simanis (39), Edgar Simanis (43), Marcus Arak (22), Tarmo Liigus (28), Mihhail Romanov (19), Tanel Kuusemaa (21), Karl Johannes Silbaum (18) ja Karlis Poljakov (23) tunnistati süüdi marihuaana käitlemises, Edgar Simanis lisaks ka kokaiini käitlemises. Arak ja Liigus tunnistati süüdi ka kanepi ebaseaduslikus kasvatamises ning Bardo Simanis ja Romanov marihuaana alaealistele edasiandmises.

Bardo Simanisele mõisteti 4 aasta, 11 päeva ja 18 kuu pikkune vangistus ja Edgar Simanisele nelja-aastane vangistus, millest kohe tuleb ära kanda aasta. Ülejäänud karistus mõisteti talle tingimisi.

Romanovile mõisteti kolme aasta ja kuue kuu pikkune, Arakule kolme kuu võrra väiksem ning Liigusele, Kuusemaale ja Silbaumile kolmeaastane tingimisi vangistus. Poljakovile mõisteti 500eurone rahaline karistus.

Kõikide tingimisi karistuste katseajad on kolmeaastased ning peale Kuusemaa peavad teised süüdistatavad katseajal alluma ka kriminaalhoolduse kontrollnõuetele.

Kuritegudega saadud vara konfiskeerimise asendamiseks mõisteti Bardo Simaniselt välja 13 984 eurot, Edgar Simaniselt 190 eurot, Arakult 600 eurot, Romanovilt 270 eurot ja Silbaumilt 1350 eurot. Menetluskuludena tuleb süüdistatavatel tasuda 571-4104 eurot.

Jõuku juhtisid vennad

Kriminaalasja materjalidest selgub, et ahela tipus olid vennad Bardo ja Edgar Simanis. „Mehed peeti kinni 30. aprillil, kui nad tõid Lätist Tartusse ligi 700 grammi marihuaanat. Mõlemad viibivad kohtu loal vahi all alates 1. maist,“ sõnas ringkonnaprokurör Tatjana Tamm.

Süüdistuse järgi käideldi Tartus kokku ligi 1,5 kilo marihuaanat alates eelmise aasta juunist kuni selle aasta maikuuni.

Samuti selgitas politsei välja isikud, kes ostsid marihuaanat Bardo Simanise käest. Nende hulgas on näiteks kaks noormeest, kes olid kuritegude toimepanemise ajal alaealised. Kogutud tõendid kinnitavad, et marihuaanat osteti peamiselt avalikus kohas: poe parklas, mõne juhusliku maja või garaažide juures. Mõni müüs ostetud narkootikumi edasi, mõni tarvitas seda osaliselt ise. 

Sama kriminaalasja raames tegi politsei läbiotsimise ka Liiguse elukohas, kust leiti ja võeti ära 39 kanepitaime.

Kriminaalasja materjalidest selgub, et marihuaana käitlemisega teeniti kriminaalset tulu kokku vähemalt 16 000 eurot. Selles kriminaalasjas on arestitud nii sularaha kui ka sõiduk BMW X5.

Kokkuleppemenetluses tehtud kohtuotsus on vaidlustatav 15 päeva jooksul.

Hetkel kuum