Kadi Neemre • 1. detsember 2015 kell 15:16

Anaüütik: tootmissektori nõrkus FED-i ei mõjuta

Foto: EPA

Nõrgapoolne tööstusindeks ISM ja ülimalt tugev autotomüük võib anda USA jätkuvalt keerulises olukorras olevast tööstussektorist üsna vastuolulise pildi.

Turud alustasid detsembrikuud rohelises, kuid november jäi vaatamata volatiilsetele liikumistele üsna tagasihoidlikuks.

S&P 500 tegi novembris kõigest 0,05% tõusu, lõpetades novembrikuu 2080 punktil, mis tähendab 1% tõusu aasta lõikes.

Teised turud kogesid novembris dramaatilisemaid liikumisi; WTI tootnafta futuurid kukkusid enam kui 10% ning dollari indeks tegi 3,4% kasvu.

ISM täna avaldatud tootmisandmete kohaselt tegi indeks väikese kasvu, peegeldades sellega sektori kerget kasvu.

Automüük aga lööb rekordeid ning seda juba kolmandat järjestikkust kuud.

“Tootmissektor kannatab praegu selgelt ülejäänud maailma nõrkuse ja valuuta tugevuse tõttu,” sõnas Amherst Pierpont Securities ökonomist Stephen Stanley.

“Automüük on viimastel kuudel väga hästi läinud ning tundub, et numbrid olid väga head ka novembris. Ma usun, et see aitab elavdada tarbijate kulutusi neljandas kvartalis,” lisas ta.

Stanley sõnul ei mõjuta tootmissektori osaline nõrkus Föderaalreservi otsust intressimäärade tõstmise osas. Fed kohtub intressimäärade tõstmist arutama 16. detsembril. Tema sõnul on selle nädala kõige olulisemad sündmused peaksid olema Föderaareservi juhi Janet Yelleni sõnavõtt kolmapäeval ning avaldus neljapäeval. Isegi reedel avaldataval tööraportil ei ole tema sõnul Föderaalreservi otsustele enam suurt mõju.

 

Hetkel kuum