Koit Brinkmann • Harry Tuul • 4. detsember 2015 kell 11:03

Hääled vaidlevad riigiga maksude üle

Kiviõli Keemiatööstus on makseraskustes  Foto: Erik Prozes, Äripäev

Heiti ja Marti Häälele suurosalusega Alexela Gruppi kuuluv Kiviõli Keemiatööstus on teinud riigile ettepaneku ressursitasu ajatamiseks.

Maksuameti andmetel ületab ettevõtte maksuvõlg 650 000 eurot, kusjuures lõviosa moodustavad tasumata ressursitasu (327 583 eurot) ja saastetasu (294 885 eurot). Selle tasumiseks on kokku lepitud maksegraafik.

Heiti Hääl ütles Äripäevale, et tegemist on ettepanekuga riigile ressursitasu ajatamiseks. "Kiviõli Keemiatehasel pole maksuvõlga. Eesti Energia peatas augustis põlevkivi ostmise meilt ja ligi 400 000 tonni põlevkivi seisab kasutamata," ütles ta. Selle kasutamata põlevkivi eest soovib Kiviõli Keemiatehas tasaarveldust. "Selle nimetamine maksuvõlaks pole õige," ütles Hääl. 

Võlad jätavad aga augu ka kohalike omavalitsuste kukrusse. Nii kirjutab tänane Põhjarannik, et Sonda vald seisab aasta lõpus silmitsi eelarveauguga, sest kaevandamisõiguse tasu mittelaekumise tõttu on eelarves puudu 100 000 eurot, mis võib viia olukorrani, kus vald ei suuda oma töötajatele palka maksta. Peamiseks põhjuseks just Kiviõli Keemiatööstuse maksmata tasu, mille tulemusel on eelarvesse viimase 70 000 eurot asemel laekunud vaid 3000 eurot.

Sonda vallavanem Andrea Eiche on murelik, kuid mõistab, miks raskused on tekkinud. "On arusaadav, et olukord põlevkivitööstuses on praegu keeruline, ja ettevõte meid oma raskustest ka teavitas. Erinevalt riigiametist, kes pole võtnud vaevaks meid asjadega kurssi viia," vihjas Eiche maksuameti tegematajätmistele.

Alexela Grupi kommunikatsioonijuhi Norbert Kaareste põhjendas olukorda sellega, et aasta 2015 on möödunud neile, aga ka kogu Eesti põlevkivitööstusele keeruliselt, kuna põlevkiviõli maailmaturuhind on liikunud käsikäes naftahinnaga madalseisu. Kaareste ei näinud ka paranemise märke.

Võlal maksegraafik

Äripäevale saadetud kirjast selgitas Kaareste, et tegu pole võlaga, vaid viivitusega. „Kuigi põlevkiviõli maailmaturuhind on liikunud käsikäes naftahinnaga madalseisu - pannes nii raskesse olukorda kogu Eesti põlevkivitööstuse - ei ole Alexela Group ega meie tütarettevõte Kiviõli Keemiatööstus maksuvõlglane riigi ees,“ kirjutas Kaareste.

Tema selgitusel on ettevõte kasutanud seadusest tulenevalt õigust ajatada riigipoolne maksukohustus, tagades riigile maksude laekumise kokkulepitud graafiku alusel, sealhulgas koos intressidega.

„Esimese graafikujärgse makse oleme teinud juba novembrikuus ning jätkame kokkulepitud makseplaaniga. Oluline on ka märkida, et ajatatud on vaid ressursitasuga seotud maksukohustus, kõiki teise riigimakse tasub Kiviõli Keemiatööstus kogumahus igakuiselt,“ lisas Kaareste.

„Kindlasti mõistame me kohalike omavalitsuste muret ning oleme pidevas dialoogis muuhulgas ka Sonda vallavalitsusega, andes ülevaate sektori hetkeseisust.“

Hetkel kuum