Sirje Rank • 8. detsember 2015 kell 9:15

Deripaska: heitmete vähendamise jutt on möga

Rusali president Oleg Deripaska  Foto: Scanpix/Reuters

Teil on inglise keeles selleks ilus sõna „balderdash“, vastas Vene oligarh Oleg Deripaska ajalehele Financial Times, kui küsiti, mida ta arvab Pariisi kliimakonverentsil riikide antud lubadustest kliima soojenemist põhjustavaid heitmeid vähendada.

Balderdash tähendab eesti keeles möga, mõttetut loba.

„Meie jaoks, kes me oleme insenerid ja juhime ettevõtteid, finantsüldsuse jaoks, on ainus viis (CO2 heitmete) vähendamiseks heitmetele ülemaailmse maksu kehtestamine,“ ütles Deripaska, maailma suurima alumiiniumitootja Rusal president.

Maks tuleks kehtestada kogu maailmas, et ei tekiks turumoonutusi ja see võiks olla umbes 15 dollari tasemel heitmetonnist.

Deripaska on üks paljudest maailma suurfirmade juhtidest, kes on üles kutsunud võtma CO2 maksu kliimakonverentsi päevakavasse.

Küsimusele, kas ta näeb peale heitmemaksu Pariisi kliimakonverentsilt veel mingeid kordaminekuid, vastas Deripaska, et tema jaoks on alati kordaminek üks kena prantsuse bankett hanemaksa ja austritega. „Kuid kui tõsiselt rääkida, siis – kas heitmemaks või surm,“ ütles Deripaska.

Taolise maksu kehtestamine ei ole praegu siiski tõenäoline.

Hetkel kuum