Pille Ivask • 9. detsember 2015 kell 5:36

Soome: asüülitaotlejad peaksid töötama tasuta

Soome justiits- ja tööminister Jari Lindström  Foto: epa

Soome plaanib karmistada immigratsioonipoliitikat: valitsuse plaani kohaselt võiksid asüülitaotlejad töötada tasuta, samuti peavad nad tundma õppima Soome kultuuri ja ühiskonda, vahendab Telegraph.

Lisaks plaanib Soome hakata kaks korda aastas hindama olukorda asüülitaotlejate kodumaal ning vajadusel tühistama ka elamisloa.

Sel aastal on Soomesse jõudnud juba 32 000 asüülitaotlejat, möödunud aastal oli sama näitaja üksnes 3200.

Soome valitsuse andmeil püütakse tulevikus kiirendada nende migrantide tagasisaatmist, kes asüülitaotlejaks ei kvalifitseeru. Valitsuse hinnangul keeldutakse asüüli andmast umbes kahele kolmandikule taotlejaist.

Soome majandus näitab allakäiku juba neljandat aastat järjest, mistõttu on ühiskonnas tekkinud üsnagi vastakad meeleolud. Soome politsei uurib mitut juhtumit, kus asüülitaotlejaid kahtlustatakse vägistamises. Teisalt on Soome ühiskonnas pead tõstmas ka vihakuriteod asüülitaotlejate vastu.

Ühtlasi andis Soome valitsus teada, et plaanib tööealistele asüülitaotlejatele leida sobiva töökoha, et vähendada frustratsiooni ning masenduse tõenäosust.

Soome justiits- ja tööminister Jari Lindström selgitas, et tegu pole ilmtingimata tasustatud tööga. „Mida rohkem inimesed tegevusetult on, seda frustreerunumaks nad muutuvad,“ tõdes ta.

Lisaks sellele tutvuvad asüülitaotlejad ka Soome ühiskonna ning kultuuriga, erilist rõhku pannakse naiste ja laste õigustele. Lindströmi hinnangul ei saa seejärel ükski asüülitaotleja hiljem väita, et nemad neist teemadest midagi ei tea.

Hetkel kuum