Sirje Rank • 31. detsember 2015 kell 7:00

Merkel hoiatas sakslasi pagulasviha eest

Saksamaa kantsler Angela Merkel  Foto: Scanpix/Reuters

Uusaastapöördumises, mis keskendus tänavu pagulastele, ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel, et pagulastulvaga toimetulek nõuab Saksamaalt aega, pingutust ja raha, kuid kui õigesti toimida, võivad tänased probleemid muutuda homseteks võimalusteks.

„Uue aasta peateema on üks: ühtsus,“ ütles Merkel pöördumises, mille tekst ette avalikustati. „Oluline on mitte järgida neid, kes jäise või isegi vihkamist täis südamega tahavad, et Saksamaa oleks vaid nende oma ning tõrjuda teised välja,“ ütles Merkel agentuuri Bloomberg vahendusel.

Saksamaa tasakaalus eelarve, madalaim tööpuudus kahe Saksamaa taasühendamisest 25 aastat tagasi, kasvavad reaalpalgad ning tugev ja innovatiivne majandus tähendavad seda, et riik on piisavalt tugev, et nii nagu varem ajaloos ka selle väljakutsega toime tulla, ütles Merkel, kel täitus lõppeval aastal kantsleri ametis 10 aastat.

Saksamaale on tänavu saabunud ligi miljon asüülitaotlejat või veelgi enam, kellest umbes pooled on Süüriast. Merkel on tagasi lükanud ka ta oma partei ridadest kostnud üleskutsed, et riiki saabuvate pagulaste hulka tuleks piirata.

Korrates juba eelmises uusaastapöördumises kõlanud hoiatust, et sakslased ei laseks end kaasa kiskuda võõravihast, väljendas kantsler muret sotsiaalse konflikti riski pärast. Detsembri keskel ARD tehtud küsitluse järgi ei olnud 57% sakslastest rahul Merkeli hoiakuga pagulaste suhtes. Teda toetas 42%, mida oli 3 protsendipunkti võrra rohkem kui novembri algul korraldatud küsitluses. Toetus Merkeli parteile CDU on esimest korda viie kuu järel ühe protsendipunkti võrra tõusnud 38%-le. Merkeli poliitika suhtes kriitilist parteid Alternatiiv Saksamaa jaoks toetas 10% vastanuist.

Saksamaa 16 liidumaad on uuel aastal pagulastega seotud kulutusteks visandanud 17 miljardit eurot. Selle numbri aluseks on eeldus, et Saksamaale saabub 800 000 pagulast, mis on juba ületatud. Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble on öelnud, et pagulastele varjupaiga andmine on prioriteet, mis varjutab muud eesmärgid nagu varasema otsuse uut laenu mitte võtta.

Merkeli pöördumine avaldatakse täna internetis ka inglise ja araabiakeelsete subtiitritega.

Hetkel kuum