Sirje Rank • 6. jaanuar 2016 kell 8:45

Rootsi keskpank nagu Monty Pythoni Must Rüütel

Rootsi keskpanga juhil Stefan Ingvesel on luba sekkuda valuutaturule, et Rootsi krooni tugevnemist takistada.  Foto: Scanpix/Reuters

Nii nagu silda kaitsev Must Rüütel, kes Monty Pythoni huumoriklassikaks saanud sketšis ei anna alla isegi siis, kui tal kõik käed-jalad on otsast raiutud, püüab ka Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves tulutult taltsutada globaalseid inflatsiooni- ja palgatrende.

Värskeimaks hoovaks sai keskpanga juht selle nädala hakul volitused ilma pikemata valuutaturule sekkuda, kui on vaja pidurdada Rootsi krooni tugevnemist.

Põhjala suurima panga Nordea strateeg Rootsis Mikael Sarwe kõrvutab oma värvikas kommentaaris Rootsi keskpanga võitlust eelpool nimetatud sketšiga. Musta Rüütli ühe käe maharaiumine võrdub analoogias Rootsi keskpanga negatiivse baasintressimäära kehtestamise mõju nullimisega. Rüütel ei anna aga alla ja kuningas Artur (kehastades kogu maailmas aeglustuvat inflatsiooni) raiub maha ka rüütli teise käe – ehk nullib Rootsi keskpanga Euroopa Keskpanga eeskujul käivitatud võlakirjade tugiostuprogrammi mõju. „Häh, see on vaid lihahaav,“ kostab Must Rüütel ja võitleb edasi. Arthur raiub maha rüütli jala – mis võiks kujutada valuutainterventsiooni.

Näiteks SEB pank on prognoosinud, et keskpanga võimaliku sekkumise valuutaturule võivad nullida riskifondid, mis eeldavad Rootsi krooni tugevnemist ja võivad krooni nõrgenemist keskpanga interventsiooni mõjul kasutada hoopis ostukohaks, kirjutas agentuur Bloomberg.

Enamiku pankade hinnangul jookseb keskpanga valulävi vahemikus 9-9,15 krooni euro kohta.

Mikael Sarwe hoiatab, et Rootsi keskpanga sekkumine valuutaturule võib vallandada valuutasõja, sest miks peaksid teised keskpangad rahulikult pealt vaatama, kui Rootsi keskpank krooni kunstlikult nõrgestades neilt majanduskasvu ja hinnatõusu jõudu näppab. Seda olukorras, kus Rootsile prognoositakse tänavu ligi 4% suurust majanduskasvu. Rootsi keskpanga pingutused on aga inflatsiooni taastamiseks 2% tasemel – viimased kolm aastat on Rootsi maadelnud hindade langusega.

Rüütel ai anna alla ka ühe jala alt löömise järel ning nii raiub Artur maha ka rüütli teise jala, mis analüütiku analoogias võiks tähendada näiteks kaetud võlakirjade tugioste. Selle peale on rüütel lõpuks valmis viiki tunnistama. Analüütik avaldab lootust, et ka Rootsi keskpank tunnistab lõpuks võimetust globaalsetest inflatsiooni- ja palgatrendidest võitu saada. Ehkki esialgu sellist valmisolekut ei paista.

Täna kauples Rootsi kroon Bloombergi andmeil 9,23 krooni tasemel eurost.

Hetkel kuum