Äripäev • 7. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Kölni politsei protokoll: mis uusaastaööl toimus?

Kölni politseinikud otsivad raudteejaama juures kahtlast tegelast läbi.  Foto: epa

Kolmandat päeva on meedias arutlusteemaks Saksamaal Kölnis aastavahetusel toimunu, kus Araabia ja Põhja-Aafrika päritolu mehed ründasid seksuaalselt ja mõnitasid sadu naisi.

Kaks Kölnis elavat Süüria põgenikust noormeest palusid täna saksa naistelt avalikult vabandust uusaastaööl migrantide korraldatud rünnakute pärast. Nad seisid kiriku ees, hoides plakateid, millel olid vabandussõnad ja kaastundeavaldused kannatanutele.

Neid intervjueerinud ajakirjanikele ütlesid nad, et ise nad sel õhtul linnaväljakul ei olnud ning et said toimunust teada sotsiaalvõrgustike kaudu.

Saksa meedia on täna teinud kokkuvõtteid sellest, mida sisaldab politsei uurimise siseprotokoll – mida on välja selgitatud selle kohta, mis tol ööl Kölnis toimus.

Veidi enne südaööd saabus väljakule umbes tuhat agressiivselt meelestatud noort meest, arvatavalt põgenikud, kes näisid olevat narkootikumide mõju all ja kes kogunesid kiriku ja raudteejaama vahelisele väljakule. Nende vanuseks ütlevad tunnistajad 15 kuni 35 aastat.

Spiegel kirjutab, et linnavõimude hinnangul väljus olukord täiesti kontrolli alt. Üks pealtnägija nimetab toimunut räpaseks ja häbiväärseks. Tema sõnul pidid naised – olgu saatjaga või ilma – sõna otseses mõttes jooksma läbi purjus meeste rinde. Kogu väljak oli täis nutvaid, hirmunud ja meeleheitel naisi ja tüdrukuid. Kohal olnud politsei vaatas seda pealt ega ei suutnud midagi teha.

Pealtnägijad jätkavad kirjeldust. Nad hävitasid politseinike silme all oma dokumente, öeldes, et ostavad homme uued. Üks süürlane olevat tunnistajate sõnul öelnud: „Ma olen süürlane, te peate minusse lugupidavalt suhtuma. Proua Merkel ise kutsus mind siia.“

Samuti räägitakse protokollis, et need mehed lasid inimeste pihta ilutulestikurakette, rebisid naistelt käekotte ja telefone, tegid oma ihuhädasid otse väljakule ning loopisid pudeleid. Väljaku ääres olevast raudteejaamast sai hetkega nende avalik käimla.

Mingil hetkel läks olukord väljakul nii käest, et politsei otsustas kõik laiali ajada. Kuid seepeale hakkasid ka politseinike suunas lendama pudelid ja raketid. Uurimisdokumentide põhjal ei suutnud politsei kurjategijaid ohjeldada, sest neil polnud selleks piisavalt jõudu. Põgenikud aga jagunesid gruppidesse ja jätkasid stiihilist laamendamist.

Politsei andmeil pandi uusaastaööl Kölnis toime umbes sada rünnakut ja teada on kaks vägistamisjuhtu. Kuriteo mastaap võib tegelikult olla isegi suurem ja sügavam, sest paljud naised jätsid politseisse pöördumata. Politsei on algatanud kriminaalasja kolme mehe vastu. Paljusid kurjategijaid on tuvastada raske ja lootusetu, sest oli pime.

Politsei oletab, et põgenikud olid rünnakuks valmistunud ja saabusid väljakule plaaniga korraldada linnas „kohutav öö“.

Jaga lugu:
Hetkel kuum