Äripäev • 8 jaanuar 2016

Nädal graafikutes: elatisrahavõlglased ja Balti riikide palgavõistlus

Selle nädala graafikutes puudutas Äripäev ühte sotsiaalset valupunkti – elatisrahavõlglasi. Kuigi Eestis on Balti riikide kõrgeimad palgad, on üle 8000 eestlase oma lapsele elatisraha võlgu.

Võlglased valusamini pihtide vahele

Eestis on üle 8000 teadaoleva elatisvõlglase, kes on kokku oma lastele võlgu 14,6 miljonit eurot. Vaid umbes 700 võlglase nimed on riputatud üles internetti avalikku häbiposti, sest lapse jaoks raha välja nõudev vanem on palunud seda oma kohtutäituril teha.

Lõunanaabritel kiirem palgakasv

Balti riikidest on aastate lõikes suurim keskmine brutopalk olnud Eestis, eelmise aasta kolmandas kvartalis jäime aga palgatõusus lõunanaabritele alla.

Statistikaameti andmetel langes Eestis keskmine palk tänavu kolmandas kvartalis teise kvartaliga võrreldes 3,4%. Lätis kasvas palk samal ajal 2,2% ja Leedus 3%.

Kinnisvarahinnad aastaga suurt ei liikunud

Eelmine aasta möödus korteriturul suuremate tõusude ja mõõnadeta – tegemist oli eelkõige rahunemisperioodiga, ütles Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman.

„Hinnahüpped väikelinnades, kus turg on sisuliselt olematu, võivad olla mõjutatud üksikutest kallimate varadega tehtud tehingutest. Kõige kõnekam on aga fakt, et Tallinnas ja Tartus on hinnad 12 kuu möödudes jäänud sisuliselt samaks,“ lisas Sooman.

Tallinna Sadama kaubamaht kuivas tublisti kokku

Lõppenud aasta kokkuvõttes läbis Tallinna Sadama sadamaid 22,44 miljonit tonni kaupa, mis on võrreldes 2014. aastaga ligi 21 protsenti väiksem tulemus. Sel aastal prognoosib Tallinna Sadam kaubamahuks 22,7 miljonit tonni ehk püsimist mullusel tasemel.

Tallinki reisijate arv kasvas

Tallink avaldas eelmise aasta detsembri ja möödunud majandusaasta neljanda kvartali statistika, mille järgi kasvas reisijate arv nii kuu kui ka kvartali lõikes.

Enim kasvas detsembris reisijate arv Eesti-Soome liinil, 8,2 protsendi võrra, ent vähenes Eesti-Rootsi liinil 5,9 protsendi jagu. Neljandas kvartalis kasvas aastases võrdluses reisijate arv enim samuti Eesti–Soome liinil ning vähenes Läti–Rootsi liinil.

 

 

Hetkel kuum