Äripäev • 8. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Soome annab USA-le välja Vene häkkeri

Soome annab USAle välja Vene häkkeri.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Soome võimud teatasid, et annavad Ameerika Ühendriikidele välja kinnipeetud Vene kodaniku Maksim Senahi, vahendas Reuters.

Senah peeti USA palvel kinni Soome piiril mullu augustis. Teda süüdistatakse viiruste abil küberrünnakute korraldamises, mille tulemusena ta röövis miljoneid dollareid.

Venemaa välisministeerium on nimetanud Senahi kinnipidamist Soomes „nõiajahiks“ ja et tegemist on poliitikaga, mil pole õigusemõistmisega miskit pistmist.

Advokaat Igor Hitruhhin kommenteeris Vene telekanalile NTV, et see on poliitiline otsus, mille aluseks on Soome ja USA kurjategijate vahetamise lepe. „Alust kaebamiseks pole,“ ütles advokaat. „Aga praegu ma sõidan tema juurde ja kui klient otsustab, siis üritame otsuse kaevata Euroopa inimõiguste kohtusse. Soome tegi otsuse juba 5. kuupäeval, täna tegid nad selle alles teatavaks,“ märkis Hitruhhin.

Senah peeti kinni Vene-Soome piiril eelmise aasta augustis ning kinnipidamise aluseks oli Ameerika Ühendriikide võimude palve. Väljaandmispalve üksikasju Ühendriigid ei avalda, kuid Senahi advokaadi sõnul võib tema kaitsealust USAs oodata üle saja aasta vanglat.

Eelmise aasta lõpul keeldusid Soome võimud USA-le välja andmast üht teist Venemaa kodanikku, erupolkovnik Juri Jefremovit, kes saadeti aasta viimasel päeval tagasi Venemaale. Venemaa välisministeeriumi andmetel on Soomes vahistatud veel kolm venemaalast, kelle väljaandmist nõuab USA.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum