Äripäev • 9. jaanuar 2016 kell 10:07

Narkoparun Jupats langes lõksu tänu oma eluloofilmile

Mehhiko narkoparuni Joaquin Guzmani ehk Jupatsi tabamine 8. jaanuaril.  Foto: epa

Eile teatas Mehhiko president Enrique Pena Nieto oma Twitteri kontol, et kurikuulus narkoparun Jupats, õige nimega Joaquin Gusman, on taas kinni peetud.

„Missioon on täidetud, Joaquin Guzman on vahi all,“ kirjutas president, kes tänas operatsioonis osalenud Mehhiko jõustruktuure.

Täna avaldas Reuters ka Jupatsi kinnipidamise üksikasjad. Nimelt pani Sinaloa narkokartelli ninamees seekord jooksu kanalisatsioonikäike pidi ning üritas autoga põgeneda teda taga ajanud merejalaväelaste eest, kuid tabati lõpuks siiski. Seejärel lennutati ta sõjaväekopteriga tagasi vanglasse, kust ta mullu juulis skandaalselt põgenes.

Mehhiko peaprokurör Arely Gomez kinnitas Jupatsi tabamist. Ta rääkis ka, et pool aastat jooksus olnud Jupats plaanis tuua ekraanile oma eluloo. See aga aitaski õiguskaitseorganitel avastada tema asukoha – võtete asjus suhtles narkoparun näitlejate ja produtsentidega.

Jupats (hisp k El Chapo) sai üle maailma tuntuks mullu 12. juulil, kui ta põgenes üliturvatud Altiplano vanglast. Põgenemiseks lasi ta rajada 1,5 kilomeetri pikkuse ja 10 meetri sügavusel maa-all asuva tunneli. Esimest korda põgenes Jupats vanglast 2001. aastal – toona ostis ta ära vangivalvurid ja puges pesufurgooni.

Hüüdnimi Jupats tuleneb mehe lüheldasest kasvust - 167cm.

Sinaloa on Mehhiko üks suuremaid narkokartelle, mis arvatavasti varustab umbes kolmandikku USA narkoturust.

Hetkel kuum