Sirje Rank • 13. jaanuar 2016 kell 12:24

EL võtab Poola demokraatia luubi alla

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Komisjon astus täna esimese sammu protseduuris, mis võib Poolale tuua sanktsioonid Euroopa Liidu põhiväärtustega vastuollu sattumise eest.

Komisjon teatas, et kavatseb nn lähemalt hinnata, kas Poolas läinud sügisel võimule naasnud Seaduse ja Õigluse partei on läinud liiga kaugele, surudes parlamendis läbi konstitutsioonikohust ja riigimeediat politiseerivad seadused. „Konstitutsioonikohtu siduvaid otsuseid ei ole ellu viidud, mis minu hinnangul on tõsine teema,“ tõi Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans esile ühe probleemi.

Timmermans rõhutas, et nn esialgse uuringu eesmärk on faktid objektiivselt välja selgitada ja teha seda dialoogis Poola ametivõimudega. Eesmärk on leida lahendus, mitte kedagi süüdistada või poleemikat tekitada. Võimalike sanktsioonideni on veel tükk maad minna.

Timmermans toonitas, et Euroopa Komisjoni ülesannete hulka kuulub ka järelevalve õigusriigi põhimõtete järgimise üle liikmesriikides.

Poola on esimene riik, kelle suhtes 2014. aastal rajatud protseduur õigusriigi põhimõtete kaitseks käiku läheb. See koosneb mitmest etapist – esmalt olukorra hindamine, siis komisjoni poolsed soovitused ja siis uus hindamine, kõik dialoogis Poola ametivõimudega. Kui tuvastatakse ELi demokraatianormide tõsine rikkumine ja liikmesriik oma käitumist ei muuda, tulevad arutusele sanktsioonid. Nende kehtestamiseks on aga vajalik kõigi liikmesriikide nõusolek. Ungari peaminister Viktor Orban on juba lubanud vetoõigust kasutada.  

Hetkel kuum