Kadi Neemre • 13. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Pandeemiad on kulukas globaalne risk

Palju hirmu külvanud ebolapuhang.  Foto: EPA

Mitmete nakkavate haiguste tõsised puhangud võivad globaalse majanduse jaoks olla suurem risk kui sõjad või finantskriisid, kuid maailm ei ole nende jaoks piisavalt valmistunud, selgub värskest raportist.

Täna avaldatud Commission on a Global Health Risk Framework for the Future uuringu kohaselt nähakse nakkushaiguseid vaid tervisehädadena, kuid need on potentsiaalseks ohuks ka turvalisusele ja majandusstabiilsusele, vahendab CNBC.

Uuringu kohaselt võib 1918. aastal puhkenud 50-100 miljonit inimest tapnud gripilaine taoline puhang täna globaalsele majandusele maksma minna keskmiselt 60 miljardit dollarit aastas.

Valitsused aga kulutavad haigustepuhangute ennetamiseks väga vähe raha võrreldes kulutustega, mis eraldatakse riigikaitsele ja finantskriiside lahendamiseks.

“Me ei ole veel teinud piisavalt selleks, et ennetada või valmistuda sellisteks potentsiaalseteks pandeemiateks,” sõnas komisjoni juht Peter Sands.

“Suur probleem seisneb selles, et erinevate tasemete juhid ei ole nendele ohtudele pööranud vajalikul määral tähelepanu. Ebola ja teised haigusepuhangud on selgelt välja toonud puudujäägid meie ettevalmistuses, regeeringute nõrkused ning mitmed globaalsed ja kohalikud juhtimisalaseid puudujäägid.”

Hoolimata edasiminekutest haiguste uurimisel ja meditsiinis, usuvad teadlased ja rahvatervise eksperdid, et pandeemia risk on üha kasvav, kuna inimesed reisivad üha rohkem, kaubavahetus ja kommunikatsioon on üha elavamad.

Raporti kohaselt peaks panustama ennetavatesse meetmetesse ligi 4,5 miljardit dollarit aastas.

Ligi 3,4 miljardit dollari peaks suunama vaeste riikide tervishoiusüsteemide parandamisesse, miljard dollarit tuleks suunata teadusesse ja arendusesse ning ülejäänud peaks ära jagama ÜRO ja Maailmapanga organite vahel, mis ennetaksid või tegutseksid juba kriisi puhkedes.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum