Äripäev • 14. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Pretsedent: tööandja tohib lugeda töötajate erakirju

Tööandja arvutit tööajal isiklikuks suhtluseks kasutades tuleb olla ettevaatlik.  Foto: Erik Prozes

Tööandjatel on õigus lugeda oma töötajate erakirju, mis on saadetud tööajal tööks kasutatavalt e-posti kontolt ja tööandjale kuuluvast seadmest.

Euroopa Inimõiguste Kohus lõi pretsedendi, kui otsustas teisipäeval, et firmal, kes luges oma töötaja Yahoo Messengeri, oli õigus seda teha. Kohtu hinnangul rikkus töötaja ettevõtte reegleid ja tööandjal oli õigus tema tegemisi kontrollida.

Rumeeniast pärit insener, kes oli kodumaal juba kõigis kohtuastmetes kaotanud, lootis asja inimõiguste kohtusse andes, et õigus jääb temale ja otsustatakse, et tööandja on rikkunud tema õigusi ning tema vallandamine 2007. aastal oli ebaseaduslik. Ta kasutas Yahoo Messengeri nii era- kui ka tööasjade ajamiseks tööandja arvutis.

Kuna tööandja enda arvates kontrolliski tema töökontot messengeris, siis otsustas kohus, et tööandja ei eksinud. 

Vaid üks kaheksast kohtunikust polnud otsusega nõus, väites, et interneti isiklikuks otstarbeks kasutamise keeldu ei saa kuidagi aktsepteerida. Kohtuniku hinnangul tuleks sellistest reeglitest, kus tööandja võib uurida, mida töötaja netis teeb, igat töötajat eraldi ja väga selgelt teavitada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum